New York
82°
Partly Cloudy
5:40 am8:23 pm EDT
3mph
47%
29.91
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Polonia

Pożegnania i powroty Janusza Kapusty

15.12.2022
Na tle wystawy stoją (od lewej): Tomasz Magierski - reżyser, Krystyna Jachniewicz - malarka, dr Grażyna Kenda i jej mąż malarz Andrzej Kenda (na wózku), Mariola Olbiński - artystka, Krzysztof Zarębski - prekursor sztuki performance i autor wystawy Janusz Kapusta ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

W Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie odbyło się spotkanie ze światowej sławy polsko-amerykańskim twórcą Januszem Kapustą. Było to „specjalne pożegnanie” z Polonią, przed kolejnym Jego wyjazdem do Polski. Artysta dwa lata temu, po 39 latach pobytu w USA, przeprowadził się do Polski.

Elżbieta Popławska

W elegancko odnowionej Galerii CPS przy Kent Street, we wtorek, 29 listopada 2022 roku, artysta zaprezentował swój wieloletni dorobek w USA, podkreślając swoje polskie korzenie, swoją polską rodzinę, zdobycie wykształcenia na prestiżowych polskich uczelniach i promocję swoich prac w zabytkowych miejscach, będących wykładnikiem kultury polskiej. Kuratorem wystawy był Zarząd CPS, na czele z prezesem Marianem Żakiem – wyjątkowym promotorem artystów i ludzi sztuki.

Janusz Kapusta objaśnia swoje matematyczne prace Andrzejowi Kenda – malarzowi, grafikowi, kolekcjonerowi dzieł sztuki

Janusz Kapusta to dobrze znany w metropolii nowojorskiej artysta. Mieszkał tutaj cztery dekady. To twórca, którego spektrum zainteresowań przypomina ludzi renesansu. Jego prace to artystyczne inspracje z matematyki, filozofii i życia codziennego. Jest wynalazcą K-drona (www.k-dron.com), a także malarzem, grafikiem, plakacistą, projektantem… Pracował dla polskich i amerykańskich gazet, m.in. dla New York Times, Wall Street Journal i Rzeczpospolitej. Napisał 5 książek. Obronił doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Oficjalna prezentacja artysty. Na zdjęciu od lewej: Marek Skulimowski – prezes Fundacji Kościuszkowskiej, Zbigniew Solarz – skarbnik CPS, Agnieszka Granatowska – dyrektor wykonawczy CPS, Janusz Kapusta i Marian Żak – prezes CPS

Tego wieczoru do Galerii CPS przybyło bardzo wielu sympatyków twórcy i jego artystyczno-filozoficznych dywagacji, obrazów czy plakatów. Artysta na spotkaniu sprzedawał swoje prace, które cieszyły się wielkim zainteresowanianiem kupujących. Wiele z tych prac, dziękczynnie za okazaną pomoc, przekazał do zaprzyjaźnionych organizacji, m.in.: Centrum Polsko- Słowiańskiego i Fundacji Kościuszkowskiej. Artysta bardzo interesująco opowiedział o swoich artystyczno-naukowych osiągnięciach, prezentując przy tym na dużym ekranie swoje prace, jednocześnie wtajemniczając oglądających w tajniki ich powstania oraz co „autor miał na myśli” ukazując taką a nie inną formę.

Na zdjęciu od lewej: Marian Żak, sopranistka Yohji Daquio i pianista Nicholas Kaponyas

Równie ekscytującym, zarazem kończącym akcentem spotkania, był występ sopranistki Yohij Daquio i pianisty Nicholasa Kaponyasa. Yohij Daquio kilka dni temu zdobyła pierwszą nagrodę w edycji The Century Voice 2022 w USA, a wcześniej zdobywała nagrody także w kilku krajach Europy. Nicholas Kaponyas to wyjątkowo utalentowany polsko-amerykański pianista, dobrze znany Polonii. Młodzi artyści kontynuują studia magisterskie w Mannes School of Music i planują dalszą artystyczną współpracę. Podziękowaniem za wspaniały występ były gromkie i długie owacje od publiczności oraz kwiaty od organizatorów.

Nicholas Kaponyas gra na pianinie, a sopranistka Yohji Daquio śpiewa

Wystawa Janusza Kapusty to wielki sukces naszego rodaka w USA. Zarówno wystawa, jak i występ młodych muzyków, to także sukces Centrum Polsko-Słowiańskiego. Z okazji jubileuszu 50-lecia Centrum znów jest wyjątkowym miejscem promocji polskiej i międzynarodowej kultury, gdzie każdy może miło spędzić czas.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner