New York
34°
Clear
6:57 am4:30 pm EST
10mph
49%
30.01
WedThuFri
41°F
50°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Polonia

Pożegnanie z Polonią w USA Janusza Kapusty, ilustratora i odkrywcy K-drona, podczas wystawy w Nowym Jorku

06.11.2022

W sobotę Janusz Kapusta, ilustrator, scenograf, odkrywca nowego kształtu geometrycznego K-dronu pożegnał się po 38 latach pobytu w USA z Polonią nowojorską ekspozycją „Refleksje”. Pokazano na niej 50 akrylików, a także 28 fotografii streszczających w skrócie jego twórczość i życie.

„Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu Nowy Jork znowu zaskoczył mnie swoją witalnością, którą pamiętałem z czasu, kiedy żyłem w tym mieście. W tej chwili mam poczucie, że to Polska sprzyja bardziej mojej zadumie nad światem. Nowy Jork pozwala naładować baterię, ale jej twórcze wykorzystanie jest dla mnie bardziej owocne w polskiej ciszy i spokoju” – powiedział PAP Kapusta.

Jak dodał, jest to wystawa o zadumie. Łączy w jednym pokazie refleksje prowokowane rzeczywistością Nowego Jorku i Polski. Część fotograficzna ekspozycji to ważne obrazki z mojego życia i twórczości – powiedział.

W Centrum Polsko-Słowiańskim Kapusta prezentuje 50 akrylików, co symbolicznie łączy się z 50-leciem tej największej instytucji społeczno-kulturalnej Polaków na Wschodnim Wybrzeżu USA. Przedstawia wybór prac, które przez 19 lat ukazywały się co tydzień w „Rzeczpospolitej”, a „Zysk i S-ka” wydała je w książkach: „Plus, minus, podręcznik do myślenia” oraz „Pion, poziom, podręcznik do myślenia, cd.”

Janusz Kapusta mówi o sobie, że jest artystą o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych. Przez kilka dekad współpracował m.in. z „New York Timesem” i jest jedynym, którego zebrane tam ilustracje wyszły w oddzielnej książce. Zamieszczał swe prace także m.in. w „Wall Street Journal”, a teraz w „Rzeczpospolitej. Jest autorem pięciu książek. Zdobył doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Muzeum Narodowe w Krakowie zakupiło do stałej kolekcji jego rzeźbę „K- dron, Między niebem a ziemią”

W 2020 roku, po ponad 38 latach pobytu w Nowym Jorku, Kapusta powrócił do Polski. Przebywa obecnie z wizytą w USA, a jego pożegnanie z Polonią opóźniło się z powodu pandemii koronawirusa. Ekspozycja jest częścią 24. edycji międzynarodowego festiwalu „Chopin i przyjaciele”.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00