New York
54°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
61%
29.52
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Pracownik uniwersytetu w Bostonie ranny podczas otwierania paczki z ładunkiem wybuchowym

14.09.2022

We wtorek wieczorem 45-letni pracownik bostońskiego Northeastern University doznał obrażeń w trakcie otwierania paczki, w której umieszczony był ładunek wybuchowy. Druga podobna przesyłka okazała się niegroźna.

„Bardzo ważne jest, aby się upewnić, że nasz kampus jest bezpieczny i będziemy utrzymywać go przez cały czas bezpiecznym” – cytuje NBC szefa uczelnianej policji Michaela Davisa. Boston nie zapomniał jeszcze o trzech ofiarach śmiertelnych zamachów bombowych w trakcie maratonu 2013 roku.

Policja potraktowała wtorkowy incydent poważnie. Wzywała społeczeństwo do zachowania ostrożności i zgłaszania wszelkich podejrzanych przedmiotów. Zaalarmowano także inne uczelnie, w tym Uniwersytet Harvarda i Massachusetts Institute of Technology.

Organy ścigania nie ujawniły jeszcze, w jakich okolicznościach paczki zostały dostarczone na teren uczelni. Jej pracownik doznał nie zagrażających życiu obrażeń rąk. Przewieziono go do szpitala. W sześciu gmachach uniwersytetu odwołano wieczorne zajęcia.

„Przeszukanie ujawniło także drugą podobną przesyłkę. Nasi saperzy uznali ostatecznie, że nie ma w niej nic groźnego. Miejsce incydentu jest zabezpieczone i toczy się śledztwo” – przytacza agencja Reutera wypowiedź nadinspektora bostońskiej policji Felipe Colona.

Do zbadania incydentu zaangażowano m.in. oddział bombowy policji, straż pożarną i bostońskie służby ratownictwa medycznego.

Miasto zostało wstrząśnięte zamachami z użyciem bomb domowej roboty w czasie Maratonu Bostońskiego w 2013 roku. Zginęły wówczas trzy osoby, a ponad 260 innych zostało rannych.

FBI wykryła wówczas, że ataki przeprowadzili bracia Tamerlan i Dżochar Carnajewowie. Pierwszy, starszy z nich, obywatel rosyjski, który miał zieloną kartę, zginął w wymianie ognia z policją. Drugiego, obywatela USA, skazano na karę śmierci. Byli pochodzenia czeczeńskiego.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner