New York
57°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
15mph
76%
29.61
ThuFriSat
45°F
46°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prawie 100 tys. Polaków zbankrutowało

03.01.2024

W 2023 r. sądy ogłosiły upadłość 21 tys. konsumentów; to historyczny rekord – informuje w środowym wydaniu „Puls Biznesu”. Dotychczas zbankrutowało już 94,5 tys. obywateli – dodaje.

W najnowszym wydaniu gazeta wskazuje, że potwierdziły się zapowiedzi ekspertów, iż 2023 rok będzie rekordowy pod względem bankructw osób fizycznych. Wskazywały na to – jak dodaje – wyniki poszczególnych miesięcy, znacząco wyższe od notowanych w latach poprzednich (tylko w październiku 2 tys. – niemal tyle, ile w całym 2015 r.).

Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że skokowe wzrosty ogłaszanych upadłości konsumenckich zaczęły się w 2020 r. i z każdym kolejnym było ich więcej.

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) zwraca uwagę, że rzeczywiście mamy kolejny rekord upadłości konsumenckich, lecz w skali całego społeczeństwa nie jest to duża liczba. „Nic groźnego ani niepokojącego się nie dzieje. Po prostu osoby, które z różnych przyczyn wpadły w spiralę zadłużenia, dostają możliwość ogłoszenia upadłości, która de facto jest dla nich ratunkiem” – wskazuje. I dodaje, że przy zbyt niskich dochodach te osoby zaciągnęły zbyt wiele pożyczek czy kredytów.

„Do tego dokładają się przyczyny makroekonomiczne, np. niedawne podwyżki stóp procentowych, coraz wyższe koszty życia, paliw i energii. To wszystko rzutuje na zdolności spłacania długów” – wylicza Nowrotek, cytowany przez gazetę. (PAP)

pad/ sdd/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY