New York
43°
Cloudy
6:58 am4:30 pm EST
4mph
54%
30.28
WedThuFri
61°F
45°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prawie 400 pojazdów od polskich strażaków trafiło na Ukrainę

08.10.2022

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Państwowa Straż Pożarna przekazała już 206 pojazdów pożarniczych i 2767 palet sprzętu pożarniczego – poinformował PAP rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Polscy strażacy dodatkowo pomogli w przekazaniu 188 pojazdów pożarniczych z innych państw.

Już dwa dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla ukraińskich strażaków. Sprzęt pożarniczy zbierano w komendach miejskich i powiatowych PSP.

Od tamtego czasu przekazano z Polski łącznie 206 pojazdów pożarniczych i 2767 palet sprzętu pożarniczego. Znalazły się tam m.in. środki ochrony indywidualnej, w tym m.in. ubrania specjalne (25991 kompletów), hełmy (34967), rękawice ochronne (18067) i buty strażackie (15316). Do Ukrainy pojechało również 71 kamer termowizyjnych, prawie 2 tys. toreb medycznych i niemal 30 tys. sztuk węży pożarniczych.

Od 2 marca tego roku Państwowa Straż Pożarna koordynuje również proces przekazywania stronie ukraińskiej sprzętu pożarniczego z całego świata. Pomoc przekazano m.in. z Holandii, Włoch, Litwy, Czech, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Łotwy, Szwecji, Francji, Kanady i USA.

Dzięki współpracy międzynarodowej ukraińskim strażakom przekazano do tej pory 188 pojazdów pożarniczych oraz 2126 palet sprzętu, w tym środki ochrony indywidualnej, m.in. prawie 7 tys. ubrań specjalnych i ok. 6 tys. hełmów strażackich. Wysłano również rękawice i buty strażackie, a także sprzęt hydrauliczny i sprzęt ratownictwa technicznego.

Działania pomocowe prowadzone są także teraz. Choć zaangażowanych w nie jest obecnie tylko czterech strażaków i cztery pojazdy ochrony przeciwpożarowej w gotowości pozostaje prawie 300 słuchaczy szkół PSP.

Polscy strażacy pozostają również w gotowości na wypadek pomocy uchodźcom. Ponadto Strażacy PSP posiadający kwalifikacje zawodowe ratowników medycznych biorą udział w wyjazdach pociągu medycznego do Ukrainy. Do tej pory uczestniczyli oni w ośmiu wyjazdach pociągu, gdzie zaangażowanych było 40 strażaków.

Formacja angażowana była również w zapewnienie i koordynację transportu osób z przejść granicznych do punktów recepcyjnych oraz z punktów recepcyjnych do miejsc pobytowych na terenie województwa i kraju, transport żywności, łóżek, materacy, pościeli, koców i innych rzeczy do punktów recepcyjnych i miejsc pobytowych. Strażacy rozstawiali również namioty pneumatyczne z nagrzewnicami, które służyły jako doraźne miejsca do ogrzania się dla osób oczekujących na transport.

Strażacy koordynowali również pracę wolontariuszy na wyznaczonych przez wojewodów dworcach kolejowych i autobusowych oraz prowadzili inne działania wspierające utrzymanie punktów recepcyjnych oraz miejsc pobytowych.

Od początku inwazji – do końca lipca – w działania na rzecz Ukrainy zaangażowanych było ok. 91 tys. strażaków i ok. 40,6 tys. pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej. W kulminacyjnym momencie w ciągu dnia w działania zaangażowanych było ponad 1200 strażaków.

W czerwcu Komendant Główny PSP polecił komendantom wojewódzkim PSP dokonać rozpoznania dotyczącego możliwości przekazania strażakom z Ukrainy kompletnych ubrań żaroodpornych i radiotelefonów. Do Ukrainy wysłano 226 takich ubrań i 862 radiotelefony.

„W związku z zapotrzebowaniem na opatrunki hydrożelowe w lipcu stronie ukraińskiej przekazano łącznie 989 sztuk takich opatrunków” – przekazał rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że strażakom z Ukrainy przekazano również 23 palety sprzętu wysokościowego, m.in. lin, sprzętu ochronnego, taśm, kombinezonów, pasów strażackich, uprzęży, noszy i kasków, a także urządzeń do ewakuacji, skokochronów i latarek czołowych.

„Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła także współpracę w zakresie wsparcia psychologicznego. 9 czerwca odbyło się spotkanie on-line psychologów Systemu Pomocy Psychologicznej w PSP oraz Służby Psychologicznej Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych” – powiedział Kierzkowski.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY