New York
64°
Clear
6:54 am6:35 pm EDT
0mph
80%
30.17
WedThuFri
81°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier: dbamy o uczniów, aby ze szkół wychodziły kolejne pokolenia informatyków, inżynierów, astronautów

10.08.2023

Dbamy o naszych uczniów, aby z naszych szkół wychodziły kolejne pokolenia informatyków, inżynierów, project managerów, także astronautów – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas relacji na żywo w mediach społecznościowych. Życzył uczniom, aby poprzez naukę i ciężką pracę mogli realizować marzenia i plany.

Szef rządu we wtorek zapowiedział, że w czasie kampanii wyborczej na swoim profilu na Facebooku będzie robił codzienne podsumowania na żywo. W czwartkowym nagraniu przypomniał, że trwają wakacje, które wkrótce się skończą i dzieci wrócą do szkół.

Zapewnił, że państwo wspiera rodziców w wychowywaniu dzieci. „Kilka lat temu przygotowaliśmy wyprawkę szkolną, żeby rodzice nie musieli martwić się o podręczniki szkolne” – przypomniał.

Zaznaczył, że obecnie rusza program skierowany do uczniów klas czwartych, który ma na celu dostarczenie laptopa dla każdego ucznia, który kończy nauczanie wczesnoszkolne.

„Teraz, jak i w każdym kolejnym roku, czwartoklasiści dostaną laptopy, aby mogli lepiej korzystać z dobrodziejstw informatyzacji, cyfryzacji, wchodzić odważnie w świat cyfrowy, informatyczny, niezależnie od tego kto ma jaki status materialny” – zastrzegł.

Jak mówił premier, „solidarność i sprawiedliwość to dzielenie się owocami wzrostu gospodarczego w sposób, który powoduje, że wyrównują się szanse do życia i do rozwoju dla wszystkich dzieci”.

„Dbamy o naszych uczniów, o naszą młodzież po to, aby z naszych szkół wychodziły kolejne pokolenia informatyków, inżynierów, project managerów, także astronautów” – podkreślił Morawiecki.

Premier nawiązał do informacji przekazanej w środę przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę, że polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„To był chyba 1976 rok, końcówka lat 70., kiedy pierwszy polski astronauta, Mirosław Hermaszewski, wyruszył w kosmos. Dziś mamy szansę, że polski astronauta, z biało-czerwoną flagą, w niepodległej Rzeczypospolitej, ruszy również na podbój kosmosu. Pan Sławosz Uznański prawdopodobnie będzie tym, który wyruszy w podróż kosmiczną” – mówił.

Zapowiedział, że rząd wyłoży znaczne środki, aby „mieć więcej do powiedzenia w Europejskiej Agencji Kosmicznej”. „Dzisiaj tam są ustalane szczegóły dotyczące tej eskapady” – zastrzegł.

„Pamiętajcie, moi drodzy: per aspera ad astra, przez trudy do gwiazd; przez ciężką pracę do wielkich osiągnięć. Czego wszystkim wam życzę, żeby poprzez ciężką pracę, naukę, ambicję i aspiracje, które będą wspierane przez państwo, w takiej właśnie symbiozie, jak najwięcej ludzi mogło realizować swoje ambitne plany, swoje marzenia i osiągać cele” – dodał premier.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ godl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY