New York
52°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
3mph
91%
29.77
ThuFriSat
43°F
48°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier: dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

01.04.2023

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Szef rządu podkreślił w nagraniu opublikowanym na Twitterze, że program 500+ został wprowadzony dokładnie 7 lat temu, 4,5 miesiąca po zaprzysiężeniu rządu Beaty Szydło.

Jak mówił, PiS – wprowadzając powszechne świadczenie dla dzieci i młodzieży – nie tylko spełniło w ten sposób pierwszą wyborczą obietnicę, ale „przełączyło zwrotnicę myślenia o państwie”: w miejsce państwa biernego i wygodnego dla garstki ludzi, wprowadzono model państwa sprawczego, solidarnego i służącego wszystkim obywatelom.

Morawiecki wskazywał, że program 500+ przyczynił się do spadku ubóstwa polskich dzieci, rodziny zaczęły jeździć na wakacje, a dzieci zaczęły masowo uczestniczyć w zajęciach rozwijających talenty. „Można powiedzieć, że w zakresie wsparcia rodzin, Polska weszła do wyższej ligi” – ocenił.

Premier przypomniał, że po zapowiedzi wprowadzenia tego programu, oponenci polityczni Prawa i Sprawiedliwości straszyli katastrofą finansów publicznych. „Ale żadnej katastrofy nie było i nie ma. Co więcej, pomimo przekazania rodzinom już ponad 214 mld zł doprowadziliśmy do spadku zadłużenia Polski w relacji do PKB i to w sytuacji ogromnych kryzysów, z jakimi od lat zmaga się świat” – powiedział Morawiecki.

Mówił też o uszczelnieniu systemu podatkowego. „Nie było naszego przyzwolenia na okradanie Polski przez VAT-owskie mafie i różnych cwaniaków. To właśnie dlatego możliwe było uruchomienie największego programu społecznego w polskiej historii” – podkreślił.

„Program 500+ stał się nie tylko symbolem naszej wiarygodności, ale też symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa. U podstaw sukcesu programu Rodzina 500+ leżała jego prostota i dostępność. Nie budowaliśmy biurokratycznej bariery, ale maksymalnie ułatwiliśmy rodzicom dostęp do świadczeń. Nie dzieliliśmy dzieci na lepsze i gorsze, bo w naszych oczach każde dziecko zasługuje na równe traktowanie” – powiedział premier.

Przypomniał, że dziś wsparcie z programu otrzymuje około 7 mln dzieci. „Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony” – zapewnił.

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Początkowo zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko świadczenie wypłacano jedynie rodzinom, których dochód nie przekraczał 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Od lipca 2019 r. program działa w rozszerzonej formule – świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY