New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
1mph
84%
29.81
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier: jestem przekonany, że PiS jako pierwsze po 1989 r. otrzyma mandat na trzecią kadencję

30.12.2022

Jestem przekonany, że 2023 to będzie rok, w którym PiS zyska zaufanie kolejnych wyborców i jako pierwsza partia po 1989 r. otrzyma mandat do utworzenia rządu na trzecią kadencję – powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w piątek podkaście.

Morawiecki zaznaczył zarazem, że nie podejmie się podsumowania mijającego 2022 roku. „Rzetelne podsumowanie roku takiego, jak 2022, musiałoby oznaczać nagranie prawdopodobnie najdłuższego podkastu w historii internetu. Nie zdziwię się, jeśli w niedalekiej przyszłości zobaczę na półce w księgarni książkę z tytułem: 2022” – stwierdził szef rządu.

W udostępnionym w mediach społecznościowych podkaście premier odniósł się natomiast do niedawnych wpisów b. prezydenta Rosji, wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa.

„Były premier i prezydent Rosji nie po raz pierwszy wcielił się w rolę internetowego trolla (…). Otóż, według Miedwiediewa, wespół z Węgrami zajmiemy w przyszłym roku zachodnią Ukrainę, by za chwilę stać się częścią IV Rzeszy niemieckiej, a następnie zostać podzielonymi w wyniku wojny z Francją. To tylko trzy z 10 fantasmagorii pana Miedwiediewa. Miało być prześmiewczo, ale – jak to w Rosji – wyszło dość siermiężnie i żenująco” – powiedział Morawiecki.

Jak dodał „wraca tu postać Elona Muska”. „Były prezydent Rosji wywróżył, że właściciel Twittera zostanie prezydentem USA podzielonego w wyniku wojny domowej” – powiedział szef rządu.

„Założyciel Tesli i Space-X jest bez wątpienia jedną z największych postaci współczesnego świata. Nie chcę umniejszać jego osiągnięć i znaczenia. Chcę tylko zwrócić uwagę na to, że przed wielkimi ludźmi stoi wielka odpowiedzialność. (…) Jego działania w zakupionym niedawno Twitterze budzą już ogromne kontrowersje po obu stronach Atlantyku” – powiedział Morawiecki mówiąc o Musku.

Według premiera „świat potrzebuje przedsiębiorców i wizjonerów, jest wiele przykładów tego, jak dobrą rolę mogą odgrywać w tworzeniu lepszej przyszłości”. „Tacy byli choćby Ignacy Łukasiewicz, czy Nikola Tesla” – dodał.

Stwierdził też, że nie chce bawić się w proroka, ale pokusi się o polityczną prognozę dla Polski na 2023 r. „Jestem przekonany, to będzie rok, w którym PiS zyska zaufanie kolejnych wyborców i jako pierwsza partia po 1989 r. otrzyma mandat do utworzenia rządu na trzecią kadencję” – powiedział Morawiecki. Zastrzegł jednak, że to, czy tak się stanie zależeć będzie od wyboru Polaków.

Oprócz „zdrowia, pomyślności i wytrwałości w dobrych postanowieniach” premier życzył Polakom „mądrych i trafnych wyborów”. „Nie dajcie się zwieść internetowym kuglarzom i ich zabawkom” – dodał. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner