New York
28°
Cloudy
7:05 am5:13 pm EST
6mph
84%
30.24
ThuFriSat
43°F
30°F
30°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier: Koniec roku to nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy

31.12.2022

Koniec roku nie jest końcem polskiej pomocy dla Ukrainy – zapewnił w piątek premier Mateusz Morawiecki; wyraził nadzieję, że przyszły rok przyniesie zwycięstwo Ukrainy i pokój.

„Koniec roku nie jest końcem polskiej pomocy dla Ukrainy. Wszyscy mamy nadzieję, że 2023 będzie rokiem zwycięstwa i pokoju” – napisał Morawiecki w piątek na Twitterze.

Dołączył też wcześniejszy wpis premiera Ukrainy Denysa Szmyhala o przekazaniu przez Polskę trzeciej partii terminali Starlink.

Szmyhal zapowiedział w piątek na Telegramie, że terminale „już dzisiaj trafią do +punktów niezłomności+ (miejsc oferujących obywatelom możliwość ogrzania się, naładowania telefonu czy skorzystania z internetu – PAP), a także zostaną wykorzystane w celu wsparcia branż medycznej i energetycznej”.

Starlinki ofiarowane ostatnio władzom w Kijowie są pierwszą częścią „dużej partii, oczekiwanej (na Ukrainie) do końca stycznia” – dodał Szmyhal.

Na początku grudnia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński poinformował, że dotychczas Polska przekazała Ukrainie ponad 10 tys. terminali Starlink, pozwalających dostarczyć internet w miejsca, w których nie mógłby on funkcjonować w normalnych warunkach – nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska.

Terminale opracowane przez założoną przez Elona Muska firmę SpaceX pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, wymieniać informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju.(PAP)

brw/ ann/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY