New York
45°
Showers in the Vicinity
6:22 am5:52 pm EDT
10mph
87%
30.27
WedThuFri
54°F
52°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier Morawiecki: Dziś rozpoczynamy trudną, ale potrzebną misję

27.11.2023

Dziś rozpoczynamy trudną, ale potrzebną misję. Zapraszam wszystkich parlamentarzystów X kadencji, by stali się jej częścią – napisał premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nowy rząd „powstał wolą ponad 7,6 mln Polaków, którzy głosowali na zwycięzców tych wyborów – PiS”.

W poniedziałek po południu w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego.

„Nowej/starej ekipie – 18 powołanym dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę ministrom – chciałbym życzyć powodzenia i powiedzieć, że w tej pracy potrzebna jest przede wszystkim odwaga i brak strachu przed przyszłością i odpowiedzialnością za powierzone resorty. Dziś pokazaliście jedno i drugie” – napisał Morawiecki w poniedziałek wieczorem na swoim profilu na Facebooku.

Jak zaznaczył „Polska potrzebuje dziś rządu, który – nie zrywając z przeszłością – zajmie się budową bezpiecznej przyszłości nas wszystkich”. „Potrzebujemy mądrej kontynuacji i ewolucji, a nie politycznych manifestacji i rewolucji. Szukajmy tego co łączy, a nie tego, co dzieli” – podkreślił Morawiecki.

„Tworząc ten rząd postawiłem na wiele nowych twarzy i na ich przenikliwe spojrzenie na teraźniejszość – i co jeszcze ważniejsze: na przyszłość” – zaznaczył premier.

Jak zaznaczył „praca zespołowa to sekret, dzięki któremu zwykli ludzie osiągają niezwykłe rezultaty”. „A polityka, a zwłaszcza bycie członkiem polskiego rządu, to z jednej strony służba i zaszczyt, ale z drugiej – jedna wielka, wymagająca praca zespołowa” – napisał Morawiecki.

Premier podziękował jednocześnie dotychczasowemu rządowi. „Całej Radzie Ministrów – jako najlepszemu teamowi specjalistów, z którymi miałem zaszczyt pracować przez ostatnie lata. I każdemu z osobna. Kolegom i koleżankom, z którymi czasem się spieraliśmy, nie zawsze zgadzaliśmy, ale zawsze mieliśmy jeden, wyraźny cel – a jest nim bezpieczna i bogata przyszłość Polaków” – ocenił.

„Dzięki tej pracy Polska jest dzisiaj silniejsza, niż kiedykolwiek, a nasze sukcesy gospodarcze stawiają nas wśród najlepszych w Europie i na świecie. Dziś wszystkim ministrom ustępującego rządu i niezliczonej liczbie świetnych, ministerialnych specjalistów pracujących za ich plecami – mówię: dziękuję. Jestem z Was dumny, a praca z Wami to był prawdziwy zaszczyt” – napisał Morawiecki.

13 listopada, w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów, a następnie desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. W ciągu 14 dni prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu i odbiera od nich przysięgę – termin na to upływa w poniedziałek, 27 listopada. Następnie premier w ciągu 14 dni przedstawia Sejmowi tzw. exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jar/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY