New York
36°
Cloudy
7:06 am5:12 pm EST
10mph
50%
30.25
WedThuFri
41°F
45°F
32°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier Morawiecki o przekazaniu baterii Patriot na Ukrainę: mamy podwójny zysk

07.01.2023

Mamy zysk podwójny. I wzmocnienie bezpieczeństwa na Ukrainie, poprzez obronę ukraińskiego nieba, ale mamy również wzmocnienie naszej obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej – ocenił premier Mateusz Morawiecki zapowiedź przekazania przez Niemcy baterii systemu Patriot Ukrainie.

W sobotę podczas wspólnej konferencji z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, premier Mateusz Morawiecki pytany był, czy Polska skorzysta z pieniędzy, które Stany Zjednoczone przekażą na uzupełnienie sprzętu przekazanego przez kraje Ukrainie. „Tak, część pieniędzy funduszy europejskich, amerykańskich zaczyna trafiać do Polski. My dyskutujemy również o tym, w jaki sposób pozyskać sprzęt, który wchodzi w miejsce tego, który my przekazaliśmy Ukrainie. Prowadzone są także rozmowy z Niemcami o tym, aby do Polski trafiły również systemy Patriot” – powiedział premier. „To jest duża wygrana w naszych rozmowach, że mamy zysk podwójny. I wzmocnienie bezpieczeństwa na Ukrainie, poprzez obronę ukraińskiego nieba, ale mamy również wzmocnienie naszej obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej” – podkreślił.

Szef MON Mariusz Błaszczak odpowiedział, gdzie i kiedy do Polski trafi system Patriot. „Te wyrzutnie, jeszcze nie wiemy do końca ile, trafią do województwa lubelskiego. Naszym sukcesem jest to, że będą one wpięte w nasz, polski system obronny, a więc to dowódca operacyjny będzie dowodził tymi Patriotami i to jest cel, który sobie stawialiśmy podczas negocjacji. I ten cel został spełniony” – powiedział minister.

Odniósł się również do decyzji Niemiec i USA o przekazaniu takich baterii na Ukrainę. „System Patriot, który trafi na Ukrainę – amerykański i niemiecki – spowoduje wzrost bezpieczeństwa również w naszym kraju. Dlatego, że zminimalizuje ryzyko takiego zdarzenia, z jakim mieliśmy do czynienia 15 listopada ubiegłego roku (gdy podczas rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainę na polskie terytorium blisko granicy polsko-ukraińskiej w Przewodowie spadł pocisk, powodując śmierć dwóch osób – PAP), a także zminimalizuje ryzyko blackoutów na Ukrainie, a więc kolejnej fali migracji” – powiedział.

„Odnieśliśmy, tak jak mówił premier Morawiecki, podwójne zwycięstwo jeśli chodzi o sprawy zapewnienia bezpieczeństwa przeciwrakietowego i przeciwlotniczego” – podkreślił Błaszczak.

„Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ciężki, nowoczesny sprzęt. Rozmowy się toczą, rozmawiałam o tym z kanclerzem Scholtzem i sądzę, ze w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć” – mówił premier Morawiecki.

Podkreślił, że „my sami, na ten moment, nie zamierzamy przekazywać naszych czołgów” – powiedział, pytany o doniesienia „Washington Post” dot. przekazania Ukrainie czołgów Leopard II. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk, Edyta Roś

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY