New York
77°
Partly Cloudy
5:41 am8:23 pm EDT
3mph
52%
30.1
SatSunMon
86°F
88°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier Morawiecki: Prawa człowieka, w tym prawa społeczności LGBTQ+, nie są w Polsce zagrożone

02.06.2023

Prawa człowieka, w tym prawa społeczności LGBTQ+, nie są w Polsce zagrożone – podkreślił w Toronto premier Mateusz Morawiecki. „W dużym stopniu popieramy rozwój rodzin i życia rodzinnego i czasami jest to źle rozumiane, jako wyraz dyskryminacji w stosunku do innych ludzi” – zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w piątek z wizytą w Kanadzie, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Justinem Trudeau. Na konferencji po spotkaniu premierzy padło pytanie m.in. o „strefy wolne od LGBTQ+ w Polsce”. Premier Trudeau pytany był, „dlaczego kanadyjski rząd nie skrytykował tego”. „My zawsze zgłaszamy zastrzeżenia, do możliwego zagrożenia praw człowieka. I jako przyjaciele Polska i Kanada zawsze będą otwarcie i szczerze rozmawiać o kwestiach, które spędzają na sen z oczu” – odpowiedział Trudeau.

„Tak, otrzymaliśmy raporty z Polski na temat zagrożenia praw społeczności LGBTQ+. I rozmawialiśmy o tym szczerze i otwarcie, tak jak na różne inne, być może trudne tematy. I te rozmowy będą trwały” – zaznaczył. „Zgłosiłem wyrazy niepokoju na temat tych stref wolnych od LGBTQ+ i będziemy zgłaszać te zastrzeżenia w trakcie szczerych, otwartych trwających dalej rozmów i zawsze tak jak sprzymierzeńcy i przyjaciele będziemy rozmawiać” – dodał Trudeau.

Premier Morawiecki podkreślił natomiast, że prawa człowieka, w tym prawa społeczności LGBTQ+, nie są w naszym kraju zagrożone.

„Prawa człowieka, w tym prawa społeczności LGBTQ+, nie są zagrożone wcale w Polsce” – powiedział szef polskiego rządu. „W dużym stopniu popieramy rozwój rodzin i życia rodzinnego i czasami jest to źle rozumiane, jako wyraz dyskryminacji w stosunki do innych ludzi i to nie ma miejsca” – wyjaśnił.

„Najlepszym dowodem na to jest fakt, że nie ma żadnych konfliktów z Komisją Europejską na ten temat” – wskazał szef polskiego rządu. Według niego, gdyby jakiekolwiek zagrożenie praw tej grupy miałoby miejsce w Polsce, to naszemu krajowi nie byłyby przyznane żadne fundusze unijne.

„Więc mogę zapewnić, że ta społeczność nie ma problemów ze strony rządu” – powiedział Morawiecki.

Premier wskazywał również, że „jest wiele nieporozumień i błędnych interpretacji”. „Mogę to kiedyś wyjaśnić bardziej szczegółowo, ale to nie stanowi kwestii w Polsce” – dodał. (PAP)

Autorki: Daria Kania, Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ dka/ sdd/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner