New York
73°
Mostly Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
6mph
55%
29.96
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Premier Netanjahu: Nie mamy zamiaru trwale okupować Strefy Gazy

11.01.2024

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w środę wieczorem, że jego kraj nie ma zamiaru trwale okupować Strefy Gazy, ani wysiedlać cywilnej ludności z tego palestyńskiego terytorium.

„Chcę to stwierdzić absolutnie jednoznacznie. (…) Izrael walczy z terrorystami Hamasu, a nie z palestyńską ludnością i robi to w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym” – powiedział szef rządu w nagraniu na platformie X.

Według Netanjahu celem wojsk Izraela „jest oczyszczenie Gazy z terrorystów i uwolnienie zakładników”. „Kiedy to zostanie dokonane, Strefa będzie mogła zostać zdemilitaryzowana i zderadykalizowana, tym samym stwarzając szanse na lepszą przyszłość tak dla Izraela jak dla Palestyńczyków” – dodał.

Agencja Reutera pisze, że premier Izraela pierwszy raz zajął publicznie stanowisko sprzeczne z wezwaniami swoich skrajnie prawicowych ministrów, którzy twierdzą, że Palestyńczycy powinni dobrowolnie opuścić Strefę Gazy.

Rządząca w Strefie Gazy palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła 7 października 2023 roku atak na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 23 tys. Palestyńczyków, a 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa połowa wszystkich budynków na tym terytorium. (PAP)

os/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner