New York
36°
Partly Cloudy
6:34 am5:43 pm EST
11mph
62%
30.1
TueWedThu
55°F
63°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier: przyrzekam, że nie spoczniemy, dopóki Polacy nie będą wolni od pogardy i nienawiści 

13.01.2024

Pawle, przyrzekam, że nie spoczniemy, dopóki nie będziemy pewni, że Polska i polski naród będą wolni od pogardy i nienawiści, od kłamstwa, że już nigdy złe słowo nie zabije żadnego uczciwego człowieka – powiedział premier Donald Tusk w 5. rocznicę zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W Gdańsku odbyło się w sobotę Światełko dla Pawła Adamowicza z udziałem m.in. szefa rządu, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

„Ja dziś jestem tu po to, by powtórzyć słowa z tego dnia, kiedy Paweł zginął. Ślubowaliśmy wtedy, że ochronimy my – gdańszczanie, Polacy, Europejczycy – że obronimy nasze miasto, naszą ojczyznę, naszą Europę od pogardy i nienawiści. I drogi Pawle, przyjacielu, prezydencie – jesteśmy wierni temu ślubowaniu” – mówił w sobotę premier Tusk. „I chcę wam powiedzieć, Paweł by to na pewno nam wszystkim powiedział: nie możemy spocząć” – dodał.

Według premiera obecnie stoją przed nami pytania: w którą stronę pójdzie nasz naród, „czy ulegniemy pogardzie, nienawiści i kłamstwu, czy przezwyciężymy ten dramatyczny znów moment w historii naszego kraju” i „czy to dziedzictwo Pawła Adamowicza (…) okaże się silniejsze od zła, które rozpleniło się w ostatnich latach w naszej ojczyźnie”.

„Pawle, przyrzekam to tobie, i myślę, że możemy to zrobić w imieniu nas wszystkich, że nie spoczniemy, dopóki nie będziemy pewni, że Polska, że polski naród będą wolni od pogardy i nienawiści, będą wolni od kłamstwa, że już nigdy złe słowo nie zabije żadnego uczciwego człowieka. Przyrzekamy to tobie” – powiedział szef rządu.

Tusk mówił, że „Paweł Adamowicz chciałby dziś, żebyśmy my wszyscy, tu, w Gdańsku i w całej Polsce byli uśmiechnięci”. Jak ocenił premier, to nie jest łatwe. „Zebraliśmy się dzisiaj także w moim ukochanym mieście, aby przypomnieć całej Europie o tym tragicznym zdarzeniu. Powodem naszego spotkania jest tragiczna śmierć, brutalny zamach na prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Dlaczego mielibyśmy się uśmiechać?” – pytał.

Szef rządu podkreślił, że Adamowicz chciałby, aby wszyscy – spotykając się co roku w miejscu jego tragicznej śmierci – myśleli i mówili o przyszłości, a nie tylko o tym, co się zdarzyło – i mówili „o naszym wielkim wspólnym obowiązku”.

Premier zaznaczył również, że do końca życia będzie pamiętał słowa „wielkiej pieśni +Solidarności+”, w której wszyscy proszą Boga, by chronił ich od pogardy i nienawiści. Tusk podkreślił, że Adamowicz był jej wierny od najmłodszych lat do ostatniej chwili swojego życia.

Według szefa rządu „ta tragiczna i, zdawałoby się, bezsensowna śmierć” Adamowicza nadała bardzo jednak głęboki sens temu przekonaniu, że tak Gdańsk, jak i cała Polska „mogą i muszą być miejscem dla ludzi, którzy wyzbyli się pogardy i nienawiści”.

„10 miesięcy po śmierci Pawła, wspólnie z najbliższymi pana prezydenta, odbieraliśmy europejską nagrodę w miejscu symbolicznym dla demokracji, w Atenach. Ateny przyznały tę pośmiertną nagrodę Pawłowi Adamowiczowi. Ówczesny burmistrz Aten powiedział: +Paweł nie zginął tego jednego dnia, Paweł Adamowicz był zabijany nienawiścią, pogardą i złymi słowami przez wiele miesięcy+” – powiedział premier Tusk.

Brat Pawła Adamowicza, poseł KO Piotr Adamowicz wskazał, że w ostatnich dniach wielokrotnie zadawano mu pytanie, czy czas leczy rany. „Tak, czas leczy rany, ale wszystko zależy od tego, jakie te rany są. Bo te rany są następstwem brutalnego mordu. W związku z tym, zabliźniają się znacznie dłużej” – podkreślił.

Po wiecu uczestnicy złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej zamordowanego prezydenta Gdańska, nieopodal Złotej Bramy. Z głośników i carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewał utwór „The Sound of Silence”.

Gdañsk, 13.01.2024. Premier Donald Tusk (2P), marsza³ek Senatu Ma³gorzata Kidawa-B³oñska (P), prezydent Gdañska Aleksandra Dulkiewicz (3P), wdowa po prezydencie Adamowiczu Magdalena Adamowicz (2L) oraz córka prezydenta Antonina Adamowicz (L) podczas „Œwiate³ka dla Paw³a Adamowicza” przy tablicy pami¹tkowej na placu pomiêdzy Katowni¹ a Z³ot¹ Bram¹ w Gdañsku, 13 bm. Trwaj¹ uroczystoœci w 5. rocznicê œmierci prezydenta Gdañska Paw³a Adamowicza. (ad) PAP/Andrzej Jackowski

Następnie trójmiejscy samorządowcy i inni uczestnicy uroczystości przeszli do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyła się modlitwa międzywyznaniowa.

O godz. 20, również w Bazylice Mariackiej, rozpoczęło się widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców.

13 stycznia 2023 r. mija pięć lat od zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do którego doszło w 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na starym mieście w Gdańsku. Prezydent zmarł dzień później po ciosach zadanych nożem. (PAP)

autorzy: Dariusz Sokolnik, Wiktoria Nicałek

dsok/ wni/ sdd/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY