New York
48°
Cloudy
6:25 am5:50 pm EDT
6mph
92%
30.06
MonTueWed
55°F
50°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier: w klasach 1-3 żadnych prac domowych, w klasach 4-8 prace tylko dla chętnych i bez oceniania

19.01.2024

Premier Donald Tusk przekazał w piątek, że od kwietnia będą obowiązywały nowe zasady dot. prac domowych: w klasach 1-3 nie będzie ich wcale, a w klasach 4-8 będą „tylko dla chętnych i bez oceniania”. Wcześniej tego dnia minister edukacji Barbara Nowacka podała, że rozporządzenie jest już przygotowane.

Szefowa MEN pytana w piątek w programie „Tłit” Wirtualnej Polski o to, kiedy znikną prace domowe ze szkół podstawowych, przekazała, że „jak będzie rozporządzenie, które jest przygotowane już”. Dopytywana, od kiedy konkretnie uczniowie nie będą musieli odrabiać prac domowych, odpowiedziała: „od początku kwietnia takie rozporządzenie będzie funkcjonowało”.

Do zapowiedzi zmian odniósł się na platformie X premier Donald Tusk. W opublikowanym nagraniu przypomniał wypowiedź ucznia z sierpnia ub.r., który mówił, że „to jest ogólnie problem polskich szkół, że są łamane prawa dziecka. Zadawanie na weekend, sprawdziany na poniedziałek”.

„Uroczyście ogłaszam: tego problemu więcej nie będzie” – zaznaczył szef rządu.

Przekazał, że od kwietnia będą obowiązywały nowe zasady prac domowych. „W klasach od 1 do 3 żadnych prac domowych, no chyba, że czasami jakiś wierszyk. Od 4 do 8 klasy prace domowe tylko dla chętnych i bez oceniania. Jeśli chodzi o szkoły średnie, bawcie się dobrze na feriach” – powiedział Tusk.

Ograniczenie prac domowych minister edukacji narodowej zapowiadała obejmując urząd. Apelowała wówczas do nauczycieli, by nie zadawali prac domowych na święta. (PAP)

Autorka: Paulina Kurek

pak/ mhr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY