New York
81°
Fair
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
74%
30.14
SatSunMon
82°F
91°F
91°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezes PiS: nie daliśmy sobie rady z inflacją

22.04.2023

Jeśli chodzi o inflację, to nie daliśmy sobie rady – mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że rządzący prowadzili politykę zmierzającą do wyjścia z inflacji w sposób, który nie doprowadzi do bezrobocia. Myśmy tego uniknęli i miejmy nadzieję, że inflacja teraz będzie spadać – dodał

Na spotkaniu z mieszkańcami Janowa Lubelskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił m.in. o sytuacji gospodarczej w Polsce.

„W tej chwili deficyt jest zredukowany i nie ma żadnych poważniejszych zagrożeń, chyba że byłby jakiś gigantyczny kryzys światowy, w tej chwili wydaje się, że świat z tego kryzysu powoli z trudnością wychodzi” – mówił.

Zaznaczył, że rządzący spełnili swoje obietnice, ale przyznał, że przyszły nieszczęścia, takie jak covid, wojna na Ukrainie i wraz nią inflacja. „Jeśli chodzi o inflację, to nie daliśmy sobie rady” – przyznał. „Otóż myśmy prowadzili w sposób przemyślany politykę zmierzającą do tego, żeby wyjść z inflacji w sposób, który nie doprowadzi do bezrobocia, do kryzysu, do nakręcenia mechanizmu cofania się gospodarki” – mówił.

„Myśmy tego uniknęli i miejmy nadzieję, że inflacja teraz będzie co miesiąc spadać i jakoś z tego wyjdziemy i do kryzysu nie doprowadzimy” – powiedział. Podkreślił, że była to dobra i przemyślana polityka.

„Myśmy chronili ludzi, także różnymi obniżkami podatków, wszystkimi dodatkami, (…) i jesteśmy dzisiaj bliscy powiedzenia, że się udało, bo jeśli to, co przewidują dzisiaj właściwie wszyscy ekonomiści, że co miesiąc będzie lepiej, to będzie można powiedzieć, że się udało” – ocenił. „Można powiedzieć, że jesteśmy władzą nie idealną, ale dajemy radę” – dodał.

Prezes przyznał także, że jeszcze nie wszystko udało się rządzącym w przedsięwzięciach społecznych, m.in. w kwestii mieszkań. „My tego nie ukrywamy, to oni twierdzą, że są idealni, wspaniali, genialni” – mówił o politycznych przeciwnikach. „My tego nie mówimy, ale będziemy to nadrabiać i będziemy – mam nadzieję – przekonywać coraz więcej Polaków, że ta opowieść, która powoduje, że nasi przeciwnicy mają w Polsce spore poparcie, jest bzdurą” – powiedział. Dodał, że ta opowieść ma dwa warianty: „ten dla najgłupszych i ten dla trochę bardziej rozgarniętych”

„Ten dla najgłupszych mówi tak: w Polsce ruina, wszystko się wali, koniec, każdy to może zobaczyć. Jest taki typ ludzi, którym – jeżeli by im telewizja, której wierzą, a wiadomo, która to telewizja – by ogłosiła dzisiaj, że dzień jest zimny, chmurny, pada deszcz ze śniegiem, to oni by się poubierali ciepło, wzięli parasole” – mówił podkreślając, że „takim można wmówić wszystko”.

„Ale są jednak ci, którzy mają troszkę więcej oleju w głowie i tym się opowiada inną historię. I to często działa. Oczywiście nie mówią tego, co ja, ale coś tam przyznają. Ale pod tym wszystkim tyka bomba i za chwilę wylecimy w powietrze, bo jest tak, że były jakieś pieniądze, a wszystko wydali, rozdali, a teraz klops” – kontynuował prezes. „Otóż chciałem zapewnić, że to jest całkowita bzdura” – oświadczył. (PAP)

Autor: Daria Kania, Gabriela Bogaczyk

dka/ gb/ pat/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner