New York
43°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
64%
30.16
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezes PiS: Polska jest przed perspektywą szybkiego osiągnięcia poziomu rozwoju krajów zachodniej Europy

02.10.2022

Polska jest przed perspektywą tego, że w stosunkowo krótkim czasie będziemy na poziomie rozwoju i zamożności, na którym żyje Zachód, czyli spełnimy nasze marzenie – zapewnił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński w Stargardzie. Według niego, nie podoba się to np. Niemcom.

Podsumowując tempo rozwoju gospodarczego Polski, a w ślad za nim zamożność społeczeństwa, Jarosław Kaczyński przytoczył dane, według których w 1991 roku, „kiedy byliśmy u dna gospodarczego, było dużo gorzej, niż w 1989 roku i dużo gorzej, niż 1978”. „A to był w 1978 roku szczyt, jeżeli chodzi o komunizm” – dodał. Jak sprecyzował, chodzi o poziom dochodów na głowę obywatela. „Nawet tego do 1989 roku nie odrobiono” – zaznaczył.

Prezes PiS przypomniał, że wtedy „mieliśmy 27 proc. tego, co mają Niemcy na głowę w sile nabywczej”. „A teraz (w 2021 roku – PAP) mieliśmy 66 proc. i sądzę, że w tym roku (2022) to już będzie jakieś 67-68 proc., czyli zaczęliśmy się zbliżać” – powiedział Kaczyński.

Ocenił, że „mamy do czynienia ze znaczącym postępem, jeżeli chodzi o tempo rozwoju i zamożność społeczeństwa, gdyż – według niego – Polacy dysponują dochodami na poziomie 77-78 proc. średniej w Unii Europejskiej. Kaczyński dodał, że Polska jest „przed perspektywą tego, że w stosunkowo krótkim czasie, jeżeli cała ta konstrukcja światowa i europejska się nie zawali, to będziemy już na tym poziomie, na którym żyje Zachód; czyli spełnimy to nasze marzenie, które kiedyś się wydawało niespełnialne”.

W tym kontekście przypomniał obietnice Lecha Wałęsy, który „w swoich, tych lepszych czasach mówił, że będziemy drugą Japonią”. „Wtedy nawet w kręgach solidarnościowych się uśmiechano, że +mówi bajki+. A dzisiaj my, jeżeli chodzi o płace w sile nabywczej liczone, według rankingu stworzonego przez OECD, jesteśmy państwem kolejnym po Japonii, jeżeli chodzi o wysokość płac. Czyli tylko jeszcze trochę do góry i będziemy drugą Japonią” – zapowiedział.

Jednocześnie lider PiS ocenił, że takie perspektywy dla Polski i Polaków „nie wszystkim się podobają”, ze wskazaniem na m.in. „naszych sąsiadów z zachodu”, czyli na Niemcy.

„To jest tak, że oni by chcieli, żeby Polska była z tyłu, nie była za silna, żeby była pod niemieckim nadzorem i żeby ten model gospodarki niemieckiej, który stawiał głównie na kontakty z Rosją, no ale dzisiaj to się zawaliło, można powiedzieć, że wybuchło” – mówił.

Kaczyński zaznaczył, że „model niemiecki” opierał się na przewadze Niemiec „nad wschodem” UE i to będzie „ta sfera przewagi i eksploatacji, a mówiąc prostym językiem, że będzie to sfera +dojenia+”, gdy np. Polacy jeździli tam, żeby za marne pieniądze zbierać szparagi, a to było właśnie to „dojenie”.

Polityk zwrócił uwagę, że jest też wiele innych, dużo bardziej skomplikowanych metod na takie eksploatowanie „wschodu UE”. „Jeżeli my kupujemy w naszych supermarketach, tych niby naszych, ale niemieckich tak naprawdę towary za taką samą cenę, jak w Niemczech, tylko tyle, że te towary są wyraźnie gorsze, stąd są te sklepy na przykład +prosto z Niemiec+ i tak dalej, a takie same można kupić w Polsce, tylko jakość jest po prostu inna. No to co to jest? To jest oszukiwanie, to jest +dojenie+” – zauważył. „My się na to nie możemy godzić” – oświadczył prezes PiS. (PAP)

Autorka: Mieczysław Rudy, Elżbieta Bielecka

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00