New York
54°
Rain Shower
6:31 am5:45 pm EST
7mph
87%
29.73
ThuFriSat
45°F
48°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezes PiS: Wierzę, że w Polsce w krótkim czasie powstanie front obrony demokracji 

24.01.2024

Wierzę, że w Polsce w krótkim czasie powstanie front obrony demokracji, front obrony wolności – powiedział w środę przed Prokuraturą Krajową w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak stwierdził, doszło do bezprawnej próby przejęcia władzy w prokuraturze.

Kaczyński wraz z innymi politykami PiS, m.in. Mariuszem Błaszczakiem i Mateuszem Morawieckim, przybyli wieczorem przed Prokuraturę Krajową w Warszawie, gdzie – według doniesień medialnych – miało dojść do jej „próby siłowego przejęcia” przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara, w asyście służby więziennej.

Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na pytania PAP poinformowało, że w Prokuraturze Krajowej nie dochodziło ani nie dochodzi do jej siłowego przejęcia. „Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar był dziś w Prokuraturze Krajowej. To jego codzienna praktyka. Ponieważ łączy funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, wykonuje swoje obowiązki zarówno w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i w siedzibie Prokuratury Krajowej” – przekazał resort.

Kaczyński podkreślił, że „nastąpiło bezprawne wkroczenie do Prokuratury Krajowej i bezprawna próba przejęcia władzy w prokuraturze przez tzw. pełniącego obowiązki”. „Uczestniczy w tym bezpośrednio minister Bodnar. Chciał także dokonać wejścia do gabinetu i żeby dwoje prokuratorów dokonało inwentaryzacji. Oni, zgodnie z prawem, odmówili podjęcia takich działań. Wiem, że prokurator (Dariusz, PAP) Barski nie chce zgodzić się na bezprawne działania i podać się do dymisji” – powiedział prezes PiS.

12 stycznia br. resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, „zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”. Następnie resort sprawiedliwości poinformował, że na mocy decyzji premiera Donalda Tuska pełniącym obowiązki prokuratorem krajowym został Jacek Bilewicz.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego dochodzi do „pełzającego zamachu stanu”. „Trwa w tej chwili kryzys, z tym, że to jest kryzys opisany w prawie. To jest art. 127 kk (zagrożony karą – PAP) od 10 lat do dożywocia. To jest próba siłą zmian ustroju. Zresztą, to nie tylko to wydarzenie, wiele z tych wydarzeń, które miały miejsce po 13 grudnia łącznie składają się na popełnienie przez tę władzę przestępstwa” – ocenił.

Jak stwierdził, nadzieją jest prezydent Andrzej Duda, który – według prezesa PiS – powinien zwołać Radę Gabinetową, Radę Bezpieczeństwa Narodowego, „a być może podjąć także inne działania, by w Polsce przywrócić funkcjonowanie Konstytucji i prawa”.

„Ta świadomość łamania prawa po stronie rządowej jest, ale wiedząc, że mają poparcie z różnych stron, a przede wszystkim z zagranicy, z Niemiec, uważają, że wszystko im wolno. Mam nadzieję, że okaże się, że nie wszystko im wolno i będą musieli ponieść konsekwencje” – powiedział Kaczyński.

Wyraził nadzieję, że w Polsce w krótkim czasie powstanie front obrony demokracji, front obrony wolności. „Nie wierzę natomiast w żadne zmiany ze strony sił zewnętrznych, bo one realizują swoje interesy i te opowieści o praworządności były zwykłym pretekstem” – dodał prezes PiS.(PAP)

Autor: Luzia Łuniewska, Karolina Mózgowiec

kmz/ mja/ lui/ mir/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY