New York
48°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
4mph
41%
30.24
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezes PiS: wprowadziliśmy w życie wiele dobrych zmian, ale nie ustrzegliśmy się błędów

04.03.2023

W czasie 7 lat naszych rządów zrobiliśmy dużo i wprowadziliśmy w życie wiele dobrych zmian, ale nie ustrzegliśmy się błędów i niedociągnięć – wskazał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników kongresu OdNowa. Zaznaczył, że tylko Zjednoczona Prawica może zapewnić bezpieczeństwo ojczyźnie.

List prezesa PiS odczytał podczas sobotniego kongresu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Kaczyński zaznaczył w liście, że sobotnie wydarzenie przypada na czas szczególny ze względu na dwa czynniki – trwającą wojnę na Ukrainie oraz zbliżające się wybory parlamentarne.

„Jesienią Polki i Polacy będą decydować o przyszłości naszej ojczyzny. O tym, czy nasze rozpoczęte w 2015 roku wielkie dzieło naprawy i wzmocnienia Rzeczypospolitej oraz budowania niewzruszonych fundamentów pod trwały, dynamiczny, sprawiedliwy i solidarny rozwój naszego kraju (…), będzie kontynuowane” – wskazał prezes PiS.

Zwrócił uwagę, że stawką wyborów będzie też utrzymanie obecnej linii w polityce zagranicznej i obronnej. „Tylko obóz Zjednoczonej Prawicy jest w stanie w tych trudnych czasach zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie. Tylko my jesteśmy gwarancją, że polska armia będzie stawała się coraz silniejsza, a polska polityka zagraniczna będzie jednoznacznie i z pełną determinacją wspierać na arenie międzynarodowej sprawę ukraińską, a szerzej – sprawę zwycięstwa wolności nad despotyzmem” – podkreślił Kaczyński.

Podsumowując ponad 7-letni czas rządów ZP, stwierdził, że „idziemy w zdecydowanie właściwym kierunku”. „Zrobiliśmy naprawdę dużo i wprowadziliśmy w życie wiele dobrych zmian. Co więcej, w miarę obronną ręką wyszliśmy z kryzysu wywołanego pandemią, a teraz stawiliśmy generalnie czoła wyzwaniom wywołanym przez wojnę na Ukrainie” – zaznaczył.

Jednakże – jak dodał – „musimy też uderzyć się w piersi”. „Nie ustrzegliśmy się błędów i niedociągnięć, a różne rzeczy można było zrobić szybciej i lepiej. Ale błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Najważniejsze jest jednak to, by się na nich uczyć i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. My to czynimy i prowadzimy w obozie Zjednoczonej Prawicy intensywne prace nad wspólnym programem” – oświadczył prezes PiS.

Jak stwierdził, sobotni kongres jest „pięknym przykładem tych starań i wysiłków”. „Potrzebujemy jak najwięcej różnorodnych punktów widzenia, wielości spojrzeń i pomysłów” – podkreślił Kaczyński, życząc uczestnikom kongresu „owocnych rozmów, a w dłuższej perspektywie, by prace programowe wydały plon w postaci zwycięstwa wyborczego, umożliwiającego samodzielne rządzenie”.

W kongresie uczestniczą m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremierzy – oprócz szefa MON Mariusza Błaszczaka – szef MKiDN Piotr Gliński oraz szef MAP Jacek Sasin.

Stowarzyszenie OdNowa zostało założone w 2021 roku przez polityków związanych w przeszłości z Porozumieniem Jarosława Gowina. Po dymisji Gowina i odejściu jego współpracowników z koalicji rządzącej, we wrześniu 2021, roku Marcin Ociepa oraz posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy powołali stowarzyszenie OdNowa RP. Niedługo potem szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zawarta została umowa polityczna między PiS a OdNową o współpracy we wspólnym klubie.(PAP)

autorzy: Karolina Kropiwiec, Rafał Białkowski, Longina Grzegórska-Szpyt

kkr/ rbk/ lgs/ amac/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY