New York
54°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
6mph
88%
29.73
ThuFriSat
43°F
48°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent Andrzej Duda powitał króla Danii Fryderyka X

31.01.2024

Od oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się w środę trzydniowa wizyta w Polsce króla Danii Fryderyka X. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. bezpieczeństwo, energetyka i klimat.

Po ceremonii powitania zaplanowano spotkanie w wąskim gronie oraz śniadanie oficjalne w Pałacu Prezydenckim.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił, że jest to pierwsza zagraniczna wizyta Fryderyka X. Jak ocenił, to bardzo ważny sygnał, że odbywa się ona w Polsce.

Szef BPM wskazywał również na kluczową rolę polsko-duńskiej współpracy w zapewnieniu naszemu państwu bezpieczeństwa energetycznego – zarówno jeśli chodzi o farmy wiatrowe, jak i gazociągu Baltic Pipe.

„Wizyta przede wszystkim będzie miała charakter gospodarczy, głównymi poruszanymi zagadnieniami będą bezpieczeństwo, energetyka, klimat, żywność, rolnictwo. Król przybywa do Polski z dużą misją biznesową” – mówił prezydencki minister i wskazywał, że podczas wizyty zostaną podpisane porozumienia dotyczące efektywności energetycznej, a także między Metrem Warszawskim a EIFO, duńskim funduszem inwestycyjnym. Pawlak zwracał również uwagę, że król Danii złoży wizytę w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno–Wschodniego NATO w Szczecinie.

W środę Fryderyk X, po zakończeniu rozmowy z prezydentem Dudą spotka się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Monarcha złoży także wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Król Danii weźmie też udział w dyskusji poświęconej przyjaznej dla klimatu produkcji rolnej oraz produkcji biogazu.

Zgodnie z programem wizyty, w czwartek król Danii spotka się z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim, weźmie udział w debacie na temat dekarbonizacji oraz złoży wizytę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Z kolei w piątek król Danii odwiedzi fabrykę turbin Vestas Offshore w Szczecinie, a także spotka się z wojewodą zachodniopomorskim Adamem Rudawskim, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem i prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem. Monarcha złoży też wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim NATO. (PAP)

rbk/ sdd/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY