New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Prezydent Biden: Elżbieta II była więcej niż królową, zdefiniowała całą epokę

08.09.2022

Królowa Elżbieta II była więcej niż królową; zdefiniowała całą epokę – powiedział w czwartek w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, była pierwszym brytyjskim monarchą, z którym ludzie na całym świecie czuli osobistą więź.

„Królowa Elżbieta II była mężem stanu o niedoścignionej godności i stałości, która pogłębiła fundamentalny sojusz między Zjednoczonym Królestwem i Stanami Zjednoczonymi. Pomogła uczynić naszą relację specjalną” – napisano w oświadczeniu kondolencyjnym prezydenta Bidena i jego żony Jill. „W świecie ciągłej zmiany, ona była źródłem pociechy i dumy dla pokoleń Brytyjczyków, z których wielu nigdy nie znało swojego kraju bez niej” – dodano.

Jak dodali Bidenowie, Elżbieta była „pierwszym brytyjskim monarchą, z którą ludzie na całym świecie odczuwali osobistą więź – niezależnie od tego, czy słyszeli ją w radio jako młodą księżną (…) zbierali się przed telewizorami, by obejrzeć jej koronację, czy oglądali jej ostatnią przemowę bożonarodzeniową na swoich telefonach”.

Jak przypomniał Biden, królowa spotkała się z 14 prezydentami USA, zaś on sam po raz pierwszy poznał ją w 1982 r. w ramach delegacji Senatu USA.

„W nadchodzących latach patrzymy z nadzieją na kontynuację bliskiej przyjaźni z królem i królową” – czytamy w oświadczeniu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner