New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Prezydent Biden: na Boże Narodzenie zasypmy polityczne podziały

23.12.2022

„W Boże Narodzenie oddajmy się na chwilę refleksji, odnajdźmy spokój, zasypmy podziały polityczne, spójrzmy na siebie nawzajem nie jako Demokraci i Republikanie, ale jako Amerykanie, jako bliźni, których należy traktować z szacunkiem o godnością” – powiedział z okazji nadchodzących świąt prezydent USA Joe Biden, cytowany przez agencję AFP.

Biden, który wkrótce ma ogłosić, czy będzie ubiegał się o reelekcję w 2024 roku, składając rodakom życzenia bożonarodzeniowe w udekorowanym z tej okazji Białym Domu, wyraził nadzieję, że w Stanach Zjednoczonych nastąpi „nowy początek”, który usunie „truciznę, która zainfekowała nasze życie polityczne i nastawiła nas przeciwko sobie” – poinformowała AFP.

„To, co nas łączy, jest o wiele silniejsze, niż to, co nas dzieli” – powiedział 80-letni Demokrata, który na początku swojej kadencji, przejmując schedę po niespokojnej prezydenturze Donalda Trumpa, dużo mówił o potrzebie pojednania, lecz – jak zauważa AFP – w ostatnich miesiącach zmienił nieco ton na bardziej agresywny przekaz wobec republikańskiej opozycji.

Jednak w obliczu świąt Bożego Narodzenia, gorliwie kierujący się zasadami katolickimi, powrócił w swoim przemówieniu do retoryki pełnej empatii i ustępstw – zauważyła agencja.

„Nigdy nie możemy naprawdę wiedzieć, przez co przechodzą inni, co dzieje się w ich życiu” – powiedział, zachęcając swoich współobywateli do „szerzenia odrobiny życzliwości” wokół siebie.

Biden, który 50 lat temu na krótko przed świętami stracił w wypadku swoją pierwszą żonę i ich córeczkę, podkreślił również, że okres świąteczny może być czasem „wielkiego bólu i strasznej samotności” – napisała AFP.

Amerykański prezydent, zachęcony lepszym niż się spodziewano wynikiem wyborczym Demokratów w listopadowych wyborach środka kadencji, ma w najbliższych tygodniach powiedzieć, czy będzie się ubiegał o reelekcję w 2024 roku. Jak zaznaczył, kluczową rolę w jego decyzji odegrają rozmowy, które przeprowadzi z rodziną podczas Świąt – zaznaczyła agencja. (PAP)

sm/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner