New York
55°
Cloudy
6:52 am7:11 pm EDT
6mph
62%
29.83
SatSunMon
48°F
61°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Biden na szczycie B9: jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni

22.02.2023

Jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni, jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony z myślą zresztą nie tylko o Ukrainie, ale i o demokracji i pokoju na całym świecie – powiedział prezydent USA Joe Biden na szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO.

„Jesteśmy silni, coraz silniejsi, i mówię koleżankom i kolegom w tym gronie, że to zaszczyt, że mogę być z wami, tak silnymi sojusznikami w NATO” – powiedział prezydent USA.

Warszawa, 22.02.2023. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas obrad szczytu pañstw Bukaresztañskiej Dziewi¹tki, 22 bm. w Pa³acu Prezydenckim w Warszawie. Bukaresztañska Dziewi¹tka nazywana równie¿ B9 jest sojuszem dziewiêciu pañstw tzw. wschodniej flanki NATO. (mr) PAP/Marcin Obara

Dodał, że szef NATO Jens Stoltenberg „naprawdę fantastycznie wywiązywał się ze swoich obowiązków”. „I bardzo polegam na jego osądzie sytuacji” – podkreślił Biden.

Przypomniał, że B9 została powołana w 2015 roku, więc rok po aneksji Krymu przez Rosję. „A teraz zbliżamy się do pierwszej rocznicy kolejnej agresji Rosji i jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni (…) jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony z myślą zresztą nie tylko o Ukrainie, (ale) o demokracji, bezpieczeństwie i pokoju na całym świecie” – podkreślił amerykański prezydent.

Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służąca koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY