New York
43°
Cloudy
6:40 am5:38 pm EST
4mph
82%
29.75
FriSatSun
46°F
41°F
41°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Prezydent Biden: Nie wiem, czy ubiegałbym się o reelekcję, gdyby Donald Trump nie kandydował w wyborach

05.12.2023

Nie wiem, czy ubiegałbym się o reelekcję w nadchodzących wyborach, gdyby nie startował w nich Donald Trump – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zaznaczył, że Trump nie może wygrać wyborów.

„Gdyby Trump nie kandydował, nie jestem pewien, czy ja bym kandydował. Ale nie możemy pozwolić mu wygrać” – powiedział Biden podczas spotkania z darczyńcami na jego kampanię wyborczą w Weston pod Bostonem.

Podczas przyjęcia prezydent ponownie mówił o tym, jakie zagrożenie dla amerykańskiej demokracji stanowi jego poprzednik, który zapowiada zemstę i „wyplenienie” politycznych przeciwników, których nazwał „robactwem”. Podczas kampanii Biden wielokrotnie też podkreślał, że zdecydował się na kandydowanie w wyborach 2020 r. właśnie ze względu na chęć powstrzymania Trumpa.

Pismo „The Atlantic” pisało w listopadzie, że jeszcze w ubiegłym roku otoczenie 81-letniego prezydent sugerowało partyjnym kolegom, że Biden nie będzie ubiegał się o reelekcję, zaś wielu Demokratów obawia się o jego szanse z uwagi na wiek prezydenta. Obawy te zdają się potwierdzać sondaże. Według średniej z ostatnich badań opracowanych przez portal RealClearPolitics Trump ma obecnie dwupunktową przewagę nad urzędującym prezydentem.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY