Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Prezydent Biden „ułaskawił” dwa indyki przed Świętem Dziękczynienia

21.11.2022

Prezydent USA Joe Biden „ułaskawił” w poniedziałek dwa indyki, nazwane Chocolate i Chip, w ramach tradycji darowania życia indykom przed obchodzonym w czwartek Świętem Dziękczynienia. Ptaki zamiast na stół trafią na Uniwersytet w Karolinie Północnej.

„Chocolate, jesteś ułaskawiony” – powiedział Biden, głaszcząc przed Białym Domem jednego z dwóch ważących po ponad 20 kg ptaków. Zapowiedział, że Chocolate i Chip trafią pod opiekę Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej w Raleigh.

Jak zaznaczył prezydent, imiona ptaków wyhodowanych w Karolinie Północnej zostały wybrane w uczciwym głosowaniu, w którym nie odnotowano żadny fałszerstw wyborczych.

„Jedyna +czerwona fala+ tego sezonu będzie wtedy, kiedy mój owczarek niemiecki Commander przewróci sos żurawinowy na naszym stole” – zażartował Biden, odnosząc się do przepowiadanej „czerwonej fali” zwycięstw Republikanów w niedawnych wyborach środka kadencji, która się nie ziściła.

Tradycja „ułaskawiania” indyków przez prezydentów sięga Abrahama Lincolna, który miał w ten sposób uratować życie swojego indyka na prośbę 10-letniego syna Tada w 1863 r. Jako coroczne wydarzenie rytuał został zainicjowany w 1989 roku przez George’a Busha seniora.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY