New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
4mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Prezydent Biden: USA i NATO będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba, by nie została pokonana przez Rosję

30.06.2022

Stany Zjednoczone i NATO będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba, by nie została ona pokonana przez Rosję – zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej na koniec szczytu NATO w Madrycie. Dodał, że spotkanie było historyczne i potwierdziło jego słowa, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, to NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy.

„Mówiłem (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi, że jeśli napadnie na Ukrainę, NATO nie tylko się wzmocni, ale stanie się bardziej zjednoczone. I zobaczymy, że demokracje świata powstaną i sprzeciwią się agresji, broniąc porządku opartego na zasadach. Dokładnie to widzimy dziś” – oświadczył Biden.

Kilkukrotnie zapewnił też, że USA i całe NATO będą wspierać Ukrainę, „tak długo, jak trzeba (…) by Ukraina nie została pokonana”. „Nie wiem, jak ta wojna się skończy, ale nie skończy się pokonaniem Ukrainy przez Rosję” – stwierdził amerykański prezydent.

Zapowiedział przy tym, że USA ogłoszą wkrótce kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dolarów, w ramach którego Kijów otrzyma „zaawansowane zachodnie systemy obrony powietrznej, więcej artylerii i amunicji, radarów przeciwartyleryjskich i dodatkową amunicję do systemu artylerii rakietowej HIMARS”. Dodał też, że także inne kraje dostarczą Ukrainie systemy HIMARS.

Biden stwierdził, że o historycznej wadze szczytu świadczy zaproszenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu, państw o „długiej historii neutralności”.

„Putin chciał finlandyzacji NATO, a otrzymał NATO-izację Finlandii” – oznajmił prezydent USA. Opisywał też kulisy tego, jak doszło do podjęcia decyzji przez oba kraje.

„Zadzwonił do mnie przywódca Finlandii, pytając, czy może przyjechać się ze mną zobaczyć i przyjechał następnego dnia. Zapytał, czy poprę wejście jego kraju do NATO. Wzięliśmy telefon i on zasugerował, żebyśmy zadzwonili do przywódczyni Szwajcarii. Rany, Szwecji, nie Szwajcarii – muszę naprawdę pragnąć rozszerzenia NATO” – żartował Biden. Jak dodał, premier Szwecji Magdalena Andersson wkrótce też przybyła do Waszyngtonu, by rozmawiać o akcesji do NATO.

Biden podkreślił, że w efekcie mobilizacji Sojuszu, większość państw zapowiedziała zwiększenie wydatków na obronę do 2 proc. PKB, zaś Polska i państwa wschodniej flanki – powyżej tego progu.

Prezydent USA odpowiadał też na pytania dziennikarzy związane z wysokimi cenami ropy i benzyny. Pytany, jak długo amerykańscy kierowcy będą musieli płacić dodatkową cenę na stacjach w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, Biden odparł, że „tak długo, jak będzie trzeba”, bo Zachód nie może pozwolić Rosji na odniesienie zwycięstwa na Ukrainie i „pójście dalej”. Zaznaczył jednak, że jego zdaniem uda się nałożyć limit ceny na rosyjską ropę.

„W efekcie powiedziałem im (Rosjanom): pozwolimy wam czerpać zyski z tego, co wydobywacie, ale nie po wygórowanych cenach, które teraz wyznaczacie (…). Myślę, że to uda się zrobić” – powiedział prezydent USA. Zapowiedział też, że Zachód użyje dochodów z ceł na towary z Rosji, by pomóc w odbudowie Ukrainy.

Zadeklarował też, że podczas planowanej na lipiec podróży do Arabii Saudyjskiej na szczyt przywódców Rady Współpracy Zatoki Perskiej nie będzie „prosił” Saudyjczyków o zwiększenie wydobycia surowca.

„Nie będę o to prosił. Wskazałem im (państwom Zatoki Perskiej – PAP), że generalnie powinni zwiększyć wydobycie ropy naftowej (…). I mam nadzieję, że to zrobią, bo jest to w ich interesie, a do tego mają realne obawy na temat tego, co się dzieje w Iranie i na temat bezpieczeństwa w innych miejscach” – powiedział Biden.

Przywódca USA kilkakrotnie pytany był też przez amerykańską prasę o niedawną decyzję Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, w ramach której zniesiono konstytucyjne prawo do aborcji i oddano uprawnienia do regulacji tej kwestii poszczególnym stanom i Kongresowi. Biden ponowił swoją krytykę wyroku, który nazwał „oburzającym”. Zapowiedział też podjęcie dodatkowych działań, by chronić prawo do aborcji. Zaprzeczył jednocześnie sugestiom, że decyzja Sądu Najwyższego podważyła pozycję i reputację USA w świecie zachodnim.

Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00