New York
7:09 am5:08 pm EST
SunMonTue
52°F
48°F
39°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Prezydent Biden: walczmy z antysemityzmem, milczenie to współudział

20.12.2022

Dziś musimy powiedzieć jasno i stanowczo, że antysemityzm i wszelkie formy nienawiści i przemocy nie znajdą bezpiecznej przystani w Ameryce – oświadczył prezydent USA Joe Biden podczas poniedziałkowej uroczystości w Białym Domu zorganizowanej z okazji żydowskiego święta Chanuki.

Prezydent dodał, że „milczenie”, czyli brak reakcji na antysemickie incydenty, „oznacza współudział”.

Przy okazji obchodów Chanuki Biały Dom włączył do swoich zasobów pierwszą w historii oficjalną menorę używaną podczas obchodów tego święta (chanukiję).

„Biały Dom, aż dotąd, nigdy nie miał swojej menory. Jest to teraz cenny element tego domu, waszego domu” – powiedziała pierwsza dama Jill Biden, zwracając się do tłumu zgromadzonego w siedzibie amerykańskich prezydentów.

W Stanach Zjednoczonych rosną doniesienia o przypadkach antysemityzmu. W ubiegłym tygodniu Biden zainicjował prace nad narodową strategią przeciwdziałania temu zjawisku – poinformowała agencja Reutera.

W sprawozdaniu, publikowanym co roku przez Ligę przeciw Zniesławieniom (ADL), oceniono, że w 2021 roku w USA doszło do największej liczby incydentów antysemickich, w tym morderstw, napaści, prześladowań i aktów wandalizmu odkąd organizacja rozpoczęła zbieranie danych 40 lat temu.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w grudniu przez FBI w Stanach Zjednoczonych odnotowano w 2021 roku ponad 7200 przestępstw motywowanych nienawiścią. Ponad 60 proc. zgłoszonych incydentów było motywowanych uprzedzeniami wobec rasy lub pochodzenia ofiary. Jedno na sześć takich przestępstw zostało dokonane z powodu orientacji seksualnej ofiary, a jedno na siedem z powodu uprzedzeń religijnych. (PAP)

kjm/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY