New York
45°
Cloudy
6:49 am7:14 pm EDT
6mph
97%
29.73
MonTueWed
54°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Opinie i Analizy

Prezydent Biden: wielki głód na Ukrainie był celowo wywołany przez Stalina

23.11.2022

Stalin celowo wywołał klęskę głodu, w której zginęły miliony niewinnych Ukraińców – oznajmił prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu upamiętniającym Hołodomor, czyli „zamorzenie głodem”. Nawiązał też przy tym do obecnej brutalnej agresji Rosji.

„Podczas gdy dzielny naród ukraiński kontynuuje obronę swojej demokracji i wolności przed brutalną agresją Rosji, zatrzymujemy się, by upamiętnić ofiary minionych horrorów i krzywd wyrządzonych Ukrainie” – napisał Biden w oświadczeniu przed przypadającym w sobotę dniem pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie.

„W czasie swojego reżimu, Józef Stalin prowadził na Ukrainę ostrą i represyjną politykę, w tym celowo wywołując klęskę głodu w latach 1932-33, która doprowadziła do śmierci milionów niewinnych ukraińskich kobiet, mężczyzn i dzieci” – oznajmił prezydent USA. Podkreślił przy tym niezłomność Ukraińców, którzy „przeszli przez dewastację i tyranię, by ostatecznie utworzyć wolne i demokratyczne społeczeństwo”.

„Ponownie potwierdzamy nasze mocne zobowiązanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. I honorujemy Ukraińców, którzy w dalszym ciągu odważnie opierają się atakowi Rosji na ich demokrację”.

Hołodomor, czyli zamorzenie głodem wywołane przymusową, przeprowadzoną przy użycia wojska kolektywizacją, pochłonął w latach 1932-1933 od ponad 3 do 10 mln istnień ludzkich.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY