New York
50°
Clear
6:55 am4:31 pm EST
8mph
44%
29.99
SunMonTue
59°F
52°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Prawo i Finanse

Prezydent Biden: wyniki za trzeci kwartał dowodzą, że gospodarka nabiera tempa

27.10.2022

Prezydent USA Joe Biden oznajmił w czwartek w komunikacie, że wyniki za trzeci kwartał, w którym PKB kraju wzrósł o 2,6 proc., dowodzą, iż amerykańska gospodarka nabiera tempa. Ożywienie przyszło po dwóch kwartałach ujemnego wzrostu gospodarczego.

PKB wzrósł w ujęciu annualizowanym o 2,6 proc. – wynika z opublikowanych w czwartek szacunkowych danych amerykańskiego ministerstwa handlu. Przez dwa pierwsze kwartały 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych kurczyła się, co jest uznawane za nieformalną definicję recesji – przypomina Associated Press.

Prezydent, odnosząc się do danych resortu handlu, podkreślił w komunikacie, że gospodarka USA „nadal idzie z mocą naprzód”, zastrzegł jednak, że jego administracja musi zrobić więcej, by ze względu na dobro konsumentów obniżyć ceny.

Mimo licznych zapowiedzi recesji w amerykańskiej gospodarce trwa ożywienie – dodał prezydent.

AP podkreśla, że dane z rynku pracy są w istocie rekordowo dobre: bezrobocie we wrześniu wyniosło 3,5 proc. i było najniższe od pół wieku.

Jednak nawet szef Fed, czyli banku centralnego USA, Jerome Powell ostrzegał, że podwyżki stóp procentowych, będące formą walki z inflacją, będą dla Amerykanów „bolesne”, grożą bowiem recesją – przypomina agencja.

Większość ekonomistów uważa niemniej, że mimo dwóch kwartałów ujemnego wzrostu gospodarczego Stany Zjednoczone uniknęły recesji. Wzrosły dochody z eksportu i utrzymał się ożywiony popyt konsumencki mimo wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych, które Fed podniósł od maja pięciokrotnie – przekazuje AP.

Agencja zwraca uwagę, że sytuację gospodarczą w USA pogorszyły przede wszystkim czynniki zewnętrzne, które nadal powodują niepokój; przede wszystkim przyczynia się do tego wojna na Ukrainie i jej pochodne, czyli wzrost cen energii i żywności.

Fed poinformował w maju w specjalnym raporcie na temat trendów ekonomicznych, że inwazja Rosji na Ukrainę i inflacja stanowią największe zagrożenia dla globalnego systemu finansowego. (PAP)

fit/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY