New York
45°
Cloudy
6:39 am5:39 pm EST
6mph
86%
29.53
SatSunMon
41°F
41°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Duda: Benedykt XVI był bardzo ważną postacią dla Kościoła katolickiego

05.01.2023

Papież senior Benedykt XVI był bardzo ważną postacią dla Kościoła katolickiego; odczuwało się, że czuł w sobie wewnętrzną potrzebę kontynuacji wielkiego dzieła, które realizował Jan Paweł II – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent i premier Mateusz Morawiecki uczestniczyli w czwartek w uroczystościach pogrzebowych papieża seniora w Watykanie. „Przed chwilą zakończyły się uroczystości pogrzebowe przed Bazyliką św. Piotra tu, w Rzymie, w Watykanie. Jesteśmy po tej bardzo ważnej uroczystości pożegnania, a tym samym także i wspomnienia o papieżu Benedykcie XVI” – mówił prezydent w rozmowie z dziennikarzami.

Jak podkreślił, Benedykt XVI był „dla Polaków z całą pewnością, właśnie zaraz po naszym ojcu świętym Janie Pawle II, taką postacią bardzo ważną w świecie Kościoła katolickiego”. „Przybył do na po swoim wyborze w 2006 roku z pielgrzymką, jako następca Jana Pawła II, z takim bardzo mocnym wtedy przesłaniem: +trwajcie mocni w wierze+. Zgromadził wtedy tłumy naszych rodaków, którzy przychodzili się modlić, bardzo często ze łzami w oczach, wspominając Jana Pawła II, tamten wielki pontyfikat” – przypomniał prezydent.

Jak mówił, Benedykt XVI przybywał wówczas także jako przyjaciel Jana Pawła II, jako jego współpracownik, „ktoś, kto w jakimś sensie czuł w sobie taką, z całą pewnością to się odczuwało, taką wewnętrzną potrzebę kontynuacji tego wielkiego dzieła, które Jan Paweł II realizował, więc dla nas Polaków, to było bardzo ważne”. „Dlatego dziś jesteśmy w Rzymie i byliśmy na uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego razem z panem premierem, przedstawicielami naszego parlamentu, wieloma ludźmi z Polski, którzy tu przybyli, żeby pożegnać papieża Benedykta XVI” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował również wszystkim, którzy przybyli do Watykanu na pożegnanie Benedykta XVI i tych, którzy w tym pożegnaniu Benedykta XVI „byli duchem czy też przed telewizorami”. „To był ważny moment, bo to była bardzo ważna postać dla Kościoła katolickiego. Papież, głowa Kościoła, który zostawił po całym swym życiu duszpasterskim niezwykle ważne dzieło (…), był myślicielem, wielkim teologiem, filozofem” – zaznaczył.(PAP)

Autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Aleksandra Rebelińska

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY