New York
82°
Sunny
5:30 am8:14 pm EDT
5mph
28%
29.83
SatSunMon
79°F
81°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Duda: jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej

29.03.2023

Ukraina nigdy nie była i nie będzie pozostawiona sama sobie, bo Ukraińcy walczą dla nas wszystkich i za nas wszystkich. Jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda uczestniczył w środę zdalnie w Drugim Szczycie dla Demokracji zorganizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena.

„Podczas Pierwszego Szczytu Demokracji (w grudniu 2021 r.) rozmawialiśmy – ja wtedy mówiłem o sytuacji na Białorusi pod reżimem (Alaksandra) Łukaszenki i też o presjach względem opozycji demokratycznej. Miesiące później doszło do operacji hybrydowej, do kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Polski pod batutą Mińska, ale kontrolowaną przez Kreml” – powiedział polski przywódca.

Jak podkreślił, był to „wstęp do późniejszego ataku na Ukrainę”. „Ta rosyjska wojna na Ukrainie pokazała prawdziwą twarz reżimu (Władimira) Putina. Barbarzyństwa i atak przeprowadzony na cywilną część mieszkańców Ukrainy. Cel był taki, by zniszczyć Ukrainę. Do tego doszedł kryzys żywnościowy i gospodarczy, który pojawił się na całym świecie” – mówił prezydent.

Jak zauważył, Ukraińcy dzielnie opierają się atakowi rosyjskiemu. „Jestem dumny, że Polacy i inne narody zaoferowały Ukraińcom silne wsparcie, ponieważ wolny, demokratyczny świat nie jest tylko koncepcją teoretyczną, ale prawdziwą społecznością wartości” – podkreślił Duda.

Jak mówił, wiodąca rola Polski w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainie „była bez precedensu”. „Byliśmy na froncie, jeśli chodzi o pomoc, w tym pomoc wojskową dla Ukrainy po to, by odeprzeć rosyjskiego agresora i nałożyć znaczące sankcje na Rosję” – wskazywał.

Prezydent zwrócił uwagę, że od początku inwazji Polska przyjęła więcej uchodźców z Ukrainy niż jakikolwiek kraj w Europie. „I nie w obozach dla uchodźców, ale przyjęliśmy ich w naszych domach. Dziś Polska gości ponad 3,5 mln Ukraińców. Zgodnie z danymi OBWE widzimy, że w zeszłym roku Polska wydała ponad 9 mld dolarów – 1,5 proc. naszego PKB na pomoc humanitarną dla Ukrainy” – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że działamy również jako hub logistyczny dla przekazywania pomocy do innych krajów i z innych krajów.

„Polska dalej będzie wspierać Ukrainę, by zatrzymać ten imperializm rosyjski. Również będziemy kontynuować nasze wsparcie dla demokratycznej Białorusi” – zadeklarował prezydent.

„Ukraina nigdy nie była i nie będzie pozostawiona sama w sobie w tej walce, bo Ukraińcy walczą dla nas wszystkich i za nas wszystkich. Jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej” – powiedział Andrzej Duda.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner