New York
75°
Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
3mph
89%
30.04
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent Duda: Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu 

30.09.2022

Sadzenie drzew to drobny kroczek w kierunku ochrony klimatu, każde drzewo sprzyja ochronie klimatu, absorbując dwutlenek węgla – przekonywał w piątek prezydent Andrzej Duda podczas akcji sadzenia drzew #sadziMY na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz w Małopolsce.

„Ta akcja jest wielkim elementem polityki ochrony klimatu. Im więcej lasów, im więcej lasów młodych, im więcej lasów rosnących, tym większy nasz wkład w ochronę środowiska i wkład w ochronę klimatu” – mówił prezydent Duda i przekonywał, że sadzenie drzew, „to także ochrona powietrza, ponieważ drzewa, pobierając z atmosfery dwutlenek węgla, tak samo pochłaniają pyły, oczyszczają atmosferę, wydalają tlen i to sprzyja naszemu środowisku, sprzyja zdrowemu życiu”.

Prezydent zachęcał do sadzenia drzew i podziękował wszystkim, którzy się włączają w akcję.

Podkreślił, że każdego roku Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe sadzi w Polsce pół miliarda drzew, a ponadto nadleśnictwa rozdają chętnym każdego roku sadzonki. W tym roku do rozdania przeznaczono milion sadzonek drzew.

Mogilno, 30.09.2022. Prezydent RP Andrzej Duda bierze udzia³ w IV edycji ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY, 30 bm. w Mogilnie w Leœnictwie Lipnica Wielka (woj. ma³opolskie). Akcja organizowana jest z inicjatywy prezydenta przez Pañstwowe Gospodarstwo Leœne Lasy Pañstwowe. (mr) PAP/Grzegorz Momot

„Weźmy te drzewa z naszych nadleśnictw, zasadźmy te sadzonki, przyczynimy się do akcji sadzenia lasów” – zachęcał prezydent.

Duda poinformował, że dzięki mądremu i umiejętnemu sadzeniu lasów w Polsce, zajmują one już 30 proc. powierzchni naszego kraju.

„Chcę podziękować, że po raz kolejny możemy się spotkać z miejscu sadzenia lasu, ale przede wszystkim, że tą swoją obecnością możemy zademonstrować, a zarazem zachęcić do tego, by z jednej strony szanować las, przyrodę, zachowywać się w sposób ekologiczny, w sposób sprzyjający zasadzie zrównoważonego rozwoju, czyli zachowania dóbr naturalnych przyrody także dla przyszłych pokoleń, ale przede wszystkim, że możemy uczyć szacunku do przyrody i do lasu” – przekonywał Andrzej Duda.

Prezydent zachęcał także do systematycznego sprzątania lasów.

„Sadzimy, sprzątamy, dzięki temu mamy piękne lasy i dzięki temu będziemy mieli coraz czystsze powietrze i będziemy przyczyniali się do ochrony klimatu w naszym kraju i na całej kuli ziemskiej” – zakończył prezydent.

Ogólnopolska akcja sadzenia drzew #sadziMY odbywa się po raz czwarty. Akcja została zainaugurowana w 2019 r. przez prezydenta Dudę po zniszczeniach dokonanych przez huragan 100-lecia, który wystąpił na terenie Polski w 2017 roku. Huragan był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Wydarzenie organizuje Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.(PAP)

autor: Szymon Bafia

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner