New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent Duda: Konsekwentnie mówimy „nie” przymusowej relokacji migrantów

05.10.2023

Konsekwentnie mówimy „nie” przymusowej relokacji migrantów w ramach paktu migracyjnego i takie stanowisko sprzeciwu będziemy prezentowali na spotkaniach międzynarodowych w ramach UE – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

„W 2015, 2016 roku udało nam się storpedować te propozycje o przymusowej relokacji migrantów, zdecydowanie się temu sprzeciwiliśmy, walczyliśmy o to, by tego systemu kwotowego nie było jako systemu niesprawiedliwego, jako systemu który rozwiązuje skutki, a nie problem tak naprawdę” – powiedział prezydent.

„I dzisiaj, kiedy ten problem wraca, kiedy znowu próbuje się go rozwiązywać poprzez usuwania skutków i znów de facto przymusową relokację migrantów w ramach paktu migracyjnego, który został zaproponowany – my cały czas konsekwentnie mówimy +nie+, sprzeciwiamy się temu i takie stanowisko sprzeciwu będziemy razem z panem premierem prezentowali dzisiaj i jutro na spotkaniach międzynarodowych w ramach UE, w których będziemy brali udział” – oświadczył Andrzej Duda.

Podkreślał, że Polska odparła atak hybrydowy na wschodnią granicę ze strony białoruskiego reżimu. „Czyniliśmy wszystko, co w naszej mocy, by ustrzec nasze granice (…) i to się udało” – podkreślił.

Podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom i wolontariuszom wspierającym żołnierzy i niosącym pomoc humanitarną. (PAP)

kos/ godl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner