New York
55°
Cloudy
6:52 am7:11 pm EDT
6mph
62%
29.83
SatSunMon
48°F
61°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Duda: mam nadzieję, że będziemy budowali jak najlepsze relacje polsko-czeskie

16.03.2023

Mam nadzieję, że przez najbliższe lata będziemy dobrze i blisko współpracowali, budując jak najlepsze relacje polsko-czeskie we wszystkich formatach, w których razem uczestniczymy – mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Czech Petrem Pavlem.

Prezydent Duda relacjonował, że podczas czwartkowego spotkania poruszono m.in. kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Wskazał tu na perspektywę rozwoju sieci gazowej, interkonektory.

Poruszono też temat – jak relacjonował – współpracy gospodarczej jaką realizuje PKN Orlen z Unipetrolem. „A więc rozwoju ropociągu transalpejskiego i dostaw, które tą drogą mogłyby być realizowane do rafinerii w Republice Czeskiej” – mówił.

Polski prezydent przyznał, że dziękował Pavlowi za „bardzo dobre warunki, jakie są stwarzane dla polskiej mniejszości w Czechach”. Wskazał tu na możliwość rozwoju kulturalnego, edukację. „Prosiłem pana prezydenta o taki swoisty patronat nad tymi sprawami, aby go sprawował” – powiedział Andrzej Duda.

„Mam nadzieję, że przez te najbliższe lata, póki ja jeszcze tutaj sprawuję urząd prezydenta RP, będziemy dobrze i blisko współpracowali, budując te relacje polsko-czeskie na jak najlepszej drodze, i naszej współpracy zarówno w NATO jak i w UE, w Trójmorzu, Bukareszteńskiej Dziewiątce i wszystkich formatach, w których razem uczestniczymy” – powiedział Duda. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska

rbk/ reb/ mrr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY