New York
61°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
3mph
87%
29.98
MonTueWed
72°F
79°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Duda: nie wolno dopuścić do zwycięstwa Rosji w Ukrainie 

14.05.2024

Nie wolno dopuścić do tego, aby Rosja zwyciężyła w Ukrainie – podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, który jest gościem Katarskiego Forum Ekonomicznego. Polski przywódca przestrzegł, że prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się nowa rosyjska ofensywa.

Podczas sesji „Head of State & Government Spotlight” prezydent zapytany został, czy zgadza się ze słowami premiera Węgier Viktora Orbana, który ocenił, że „nie ma zwycięstwa dla Ukrainy”. „Zależy, jak rozumiemy kwestię zwycięstwa. Przede wszystkim patrzymy na to w ten sposób (…), że nie wolno dopuścić do tego, by Rosja zwyciężyła w Ukrainie” – podkreślił Duda.

Przywołując swoje ostatnie spotkania w Stanach Zjednoczonych, prezydent podkreślił, że jest bardzo usatysfakcjonowany i wdzięczny tamtejszym władzom za ostateczną decyzję o wsparciu Ukrainy. „Zbliża się rosyjska ofensywa, to, że ona będzie, jest praktycznie pewne” – ocenił. Jak dodał, jego zdaniem ofensywy można spodziewać się w ciągu najbliższych tygodni.

Na pytanie o możliwość przekazania Ukrainie przez Polskę systemu obrony powietrznej Patriot, prezydent odparł, że obecnie Polska otrzymuje dopiero pierwsze elementy tego systemu, zamówionego siedem lat temu. „Trudno dzisiaj mówić o tym, żebyśmy przekazywali Ukrainie system Patriot, kiedy tego systemu w istocie nie mamy jeszcze w Polsce skompletowanego na potrzeby naszej własnej obrony” – podkreślił.(PAP)

sno/ wni/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner