New York
73°
Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
7mph
52%
29.98
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent Duda: oczekujemy od władz Ukrainy zrozumienia, że mamy swoje interesy i zobowiązania

14.08.2023

Konsekwentnie wspieramy Ukrainę w obronie przed rosyjską agresją, ale naszym najważniejszym obowiązkiem jest pilnowanie interesów RP, a zatem obrona rynku wewnętrznego oraz rynku UE; oczekujemy od władz Ukrainy zrozumienia, że mamy swoje interesy i zobowiązania – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”.

W wywiadzie dla „Sieci” prezydent został zapytany o zapowiedź premiera, że Polska – nawet wbrew decyzji KE – nie zgodzi się na zniesienie blokady na przywóz ukraińskiego zboża do Polski po 15 września.

„Jest oczywiste, że konsekwentnie wspieramy Ukrainę w obronie przed rosyjską agresją (…). Ale drugą sprawą jest – i to nasz najważniejszy obowiązek – pilnowanie interesów Rzeczypospolitej. A zatem obrona rynku wewnętrznego oraz rynku Unii Europejskiej, który się zaczyna u nas. W naszym interesie jest również uznanie prawdy historycznej w przestrzeni między państwami” – powiedział Duda.

Prezydent został także zapytany o wypowiedź szefa Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza o braku docenienia przez Kijów polskiej pomocy. „Panu ministrowi nie chodziło o to, by nasi przyjaciele z Ukrainy codziennie mówili w mediach: +dziękuję, dziękuję, dziękuję+. My to bardzo często słyszymy od zwykłych ludzi i ogromnie to doceniamy. Ale ze strony władz Ukrainy oczekujemy zrozumienia w pewnych kwestiach – także tego, że mamy swoje interesy i zobowiązania” – powiedział Duda.

Przyznał, że z tym zrozumieniem „bywa różnie”. „Pamiętajmy, że oni są w szczególnej sytuacji. Dlatego czasem trzeba im powiedzieć: rozumiemy, że walczycie, ale pamiętajcie, że my też obok żyjemy i też mamy swoje zobowiązania wobec polskiego społeczeństwa” – dodał.

Zapytany o oczekiwania wobec Ukraińców i o to, czego brakuje mu w polityce historycznej, prezydent odpowiedział, że fundamentalnym krokiem jest dla nas to, aby każda z ofiar miała swój grób. „Dlatego domagamy się możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych. Aby można było zidentyfikować szczątki i je godnie pochować, a bliscy mogli zapalić znicz na rodzinnym grobie i się pomodlić” – dodał.

Duda wskazał, że jest to trudny proces i trudno odpowiedzieć, kiedy on się dokona. „Od początku swojej prezydentury o to się staram. I tak to, co w tej sprawie udaje się uzyskać ze strony prezydenta Zełeńskiego – także choćby przez jego obecność ostatnio w Łucku i oddanie hołdu ofiarom – to coś, na co wcześniej nie mogliśmy liczyć. A zabiegałem o to za każdym razem. Chciałbym, abyśmy docenili ten krok ukraińskiego prezydenta. Kiedyś, gdy składałem kwiaty na polu na Wołyniu przy pozostałościach zniszczonych polskich gospodarstw, byłem sam” – wskazał.(PAP)

reb/ mhr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner