New York
36°
Fair
6:58 am4:30 pm EST
17mph
39%
30.07
ThuFriSat
52°F
50°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Prezydent Duda: Odczuwam dumę i radość, że wezmę udział w 86. Paradzie Pułaskiego

01.10.2023

To dla mnie wielki zaszczyt, bo nigdy jeszcze żaden z polskich prezydentów nie uczestniczył w Paradzie Pułaskiego. Odczuwam radość i dumę z faktu, że wezmę w niej udział – mówił w niedzielę w TVP Polonia prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Nowego Jorku, aby wziąć udział w 86. Paradzie Pułaskiego. To pierwszy w historii udział urzędującego Prezydenta RP w tym wydarzeniu – przypomina Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Duda w niedzielę w rozmowie z TVP Polonia powiedział, że odczuwa radość i dumę z faktu, że weźmie udział w paradzie.

„To dla mnie wielki zaszczyt, bo nigdy jeszcze żaden z polskich prezydentów nie brał w niej udziału, a jest to największe wydarzenie polonijne na świecie, jakie ma miejsce cyklicznie” – zaznaczył.

„Dla Polaków mieszkających w USA, a zwłaszcza w Nowym Jorku i sąsiednich stanach ta parada ma duże znaczenie” – ocenił prezydent. Dodał, że przybył do Stanów Zjednoczonych specjalnie po to, aby wziąć udział w 86. Paradzie Pułaskiego.

„Natomiast cieszę się, że będę razem z rodakami, że się spotkamy z naszą społecznością w Stanach Zjednoczonych” – podkreślił

Prezydent Duda podkreślił, że wielokrotnie namawiano go do udziału w paradzie, wielokrotnie mówiono mu, że dla Polonii w USA ważne jest, aby prezydent RP był z nimi tego dnia. „Cieszę się, że będę mógł tego dopełnić” – oświadczył.

Parada Pułaskiego jest organizowana od 1937 roku. Jest drugą, najstarszą paradą etniczną w Nowym Jorku. Udział w niej zapowiedział wcześniej szef MKiDN Piotr Gliński. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ mrr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00