New York
50°
Partly Cloudy
6:55 am7:09 pm EDT
6mph
41%
30.39
ThuFriSat
63°F
55°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Duda: potrzebujemy wzmocnienia NATO o Szwecję i Finlandię

29.06.2022

Mam nadzieję, że to będzie szybka decyzja Sojuszu. Sytuacja jest jaka jest, my po prostu potrzebujemy dzisiaj tego wzmocnienia o te dwie silne armie – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda na szczycie NATO w Madrycie, pytany o akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu.

Prezydent pytany był też m.in. o decyzję Polski w sprawie przyłączeniu do Sojuszu Szwecji i Finlandii. „Oczywiście, tę decyzję ratyfikuję najszybciej, jak to tylko możliwe, o tym zapewniam wszystkich. To bardzo ważne dla Polski; mam nadzieję że wszystkie procedury związane z tą ratyfikacją, które muszą nastąpić u nas w kraju zgodnie z zasadami konstytucji zostaną szybko przeprowadzone i będę mógł tej ratyfikacji dokonać; polskim władzom na tym zależy” – oświadczył Duda.

„Generalnie mam nadzieję, że to będzie szybka decyzja Sojuszu. Sytuacja jest jaka jest, my po prostu potrzebujemy dzisiaj tego wzmocnienia o Szwecję i Finlandię – dwa państwa basenu Morza Bałtyckiego, dwie silne armie” – podkreślił szef państwa.

Jak mówił Duda Finowie mają „wielką historię bohaterskiej obrony przeciwko rosyjskiej agresji przed ponad 80 laty”. „Finowie mają swoją wielką historię i są uważani – także przez Rosjan i przez rosyjskie dowództwo – za bardzo poważnego adwersarza i na pewno stanowią dla NATO, a zwłaszcza dla wschodniej flanki ogromnie, ogromnie duże wzmocnienie” – dodał prezydent.

We wtorek prezydent Finlandii Sauli Niinisto poinformował, że Turcja – kraj, który wyrażał do tej poru sprzeciw wobec dołączenia Finlandii i Szwecji do Sojuszu – zgodziła się poprzeć członkostwo tych dwóch państw. Aby Sojusz mógł rozszerzyć się o kolejne kraje, konieczna jest ratyfikacja takiej decyzji przez wszystkie kraje członkowskie NATO. W Polsce odbywa się to poprzez uchwalenie specjalnej ustawy ratyfikującej protokół przyjęcia danego kraju. Ostatnim krajem, który dołączył do NATO, była Macedonia Północna w 2020 roku. (PAP)

autorzy: Mikołaj Małecki, Aleksandra Rebielińska

mml/ reb/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY