New York
36°
Fair
6:59 am4:29 pm EST
9mph
54%
30.12
FriSatSun
50°F
59°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Ameryka

Prezydent Duda: przedwczoraj rozmawiałem z prezydentem USA. Prosiłem, by nie spuszczać z tonu, jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy

21.09.2023

Przedwczoraj rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem; rozmawialiśmy o Ukrainie, o tym, że trzeba cały czas ją wspierać. Prosiłem prezydenta Bidena, by nie spuszczać z tonu, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy – powiedział w czwartek w TVN24 prezydent Andrzej Duda.

Podczas wywiadu prezydent Duda pytany był m.in. o obecne stosunki polsko-amerykańskie. „Wydaje mi się, że te stosunki są dobre, te relacje są dobre” – powiedział prezydent, który przebywa w Stanach Zjednoczonych w związku z 78. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

„Przedwczoraj rozmawiałem z panem prezydentem (USA) Joe Bidenem. (…) Rozmawialiśmy o Ukrainie, o tym, że trzeba cały czas wspierać Ukrainę, prosiłem pana prezydenta, żeby nie spuszczać z tonu jeżeli chodzi o wsparcie dla Ukrainy” – powiedział Andrzej Duda.

 

Podczas rozmowy prezydent pytany był m.in. o zastrzeżenia strony amerykańskiej w kwestii poszanowania wspólnych wartości demokratycznych oraz rządów prawa. „Uważam, że, niestety, mamy do czynienia z bardzo dużym zalewem dezinformacji wszelkiego rodzaju. Często jak rozmawiam z przedstawicielami strony amerykańskiej, to muszę bardzo spokojnie wyjaśniać i prostować, ponieważ są im bardzo często przekazywane zafałszowane informacje o Polsce” – odpowiedział.

 

Na pytanie, czy chciałby, aby więcej wojsk amerykańskich dotarło do Polski, Duda stwierdził, że „zawsze mile widzimy naszych sojuszników”. „Cieszymy się z tego, że żołnierze amerykańscy są w Polsce” – podkreślił.

 

„Mamy dzisiaj nie tylko obecność jednostek amerykańskich, dobrych kilku tysięcy amerykańskich żołnierzy, co bardzo ważne przede wszystkim w aspekcie pilnowania przesmyku suwalskiego, bo tam jest ten główny trzon sił amerykańskich związany z Enhanced Forward Presence – czyli z obecnością natowską w Polsce – gdzie Amerykanie są państwem ramowym, z czego bardzo się cieszymy” – mówił.

 

„Proszę pamiętać, że kiedy ja zostawałem prezydentem, amerykańskich żołnierzy w Polsce zasadzie nie było, to wszystko zdarzyło się właśnie w ciągu ostatnich ośmiu lat, z czego mam wielką satysfakcję” – podkreślił prezydent Duda.(PAP)

 

Autorka: Katarzyna Herbut

 

kh/ sdd/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00