New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
5mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA i szefem NATO

15.11.2022

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek późnym wieczorem z prezydentem USA Joe Bidenem; polski prezydent konsultował się również z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

We wtorek po pilnej naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli. Rzecznik rządu poinformował, też, że zostanie zweryfikowane, czy zachodzą przesłanki, by uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego.

Kumoch poinformował, że odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Także Stoltenberg przekazał na Twitterze o swojej rozmowie z prezydentem Dudą. „NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy ściśle się konsultują. Ważne, aby wszystkie fakty zostały ustalone” – napisał sekretarz generalny NATO.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej poinformował również, że prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00