New York
25°
Sunny
7:02 am5:17 pm EST
7mph
32%
30.51
SunMonTue
50°F
54°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent Duda: tylko bohaterstwo żołnierza z nowoczesnym uzbrojeniem jest w stanie zatrzymać rosyjską brutalność

07.12.2022

Tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność – mówił we wtorek w Gdyni prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze pierwszej partii południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski.

Prezydent Duda podczas wystąpienia zwracał uwagę, na tempo z jakim został dostarczony koreański sprzętu. Wskazał, że wiosną br. została przyjęta ustawa o obronie ojczyzny, a latem zostały podpisane konieczne umowy. „A w tej chwili już fizycznie następuje proces modernizacji i wzmocnienia polskiej armii poprzez nie tylko zakup, ale przede wszystkim dostawy z Korei Południowej czołgów K2 oraz armatohaubic K9 dla polskiej armii” – mówił.

Podkreślał rolę szybkich dostaw sprzętu w obliczu sytuacji za naszą wschodnią granicą. „Od miesięcy, od 24 lutego, od kiedy Rosja napadła na Ukrainę wszyscy wyraźnie widzimy jedno – tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność” – ocenił prezydent.

Gdynia, 06.12.2022. Prezydent Andrzej Duda (P), wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz B³aszczak (L) oraz prezes Agencji ds. Zamówieñ w Sektorze Obronnym (DAPA) Eom Dong-hwan (C) podczas odbioru pierwszych koreañskich czo³gów K2 oraz haubic K9 na terenie Terminalu Kontenerowego w Gdyni, 6 bm. (sko) PAP/Adam War¿awa

„Aby zapobiec agresji, aby zatrzymać wroga posiadanie tego wyposażenia przez armię jest konieczne. Dzisiaj to uzbrojenie, supernowoczesne dla polskiej armii, na wyposażenie polskich żołnierzy staje się faktem, staje się częścią wyposażenia polskich sił zbrojnych” – dodał prezydent.

W lipcu br. zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL z pojazdami towarzyszącymi – tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami wykorzystującymi polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym. Umowa ramowa dotycząca zakupu armatohaubic produkowanych przez Hanwha Defense przewiduje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL, także z pojazdami towarzyszącymi, pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym.

Pod koniec sierpnia br. podpisano umowy wykonawcze na pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9, których dostawy przewidziano na lata 2022-26. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Krzysztof Wójcik

rbk/ kszy/ godl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY