New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
10mph
94%
29.37
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Benedykta XVI

02.01.2023

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w czwartkowych uroczystościach pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI – poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta.

Emerytowany papież zmarł w sobotę rano w wieku 95 lat. Jak podał Watykan, śmierć nastąpiła o 9:34, były papież zmarł w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, w którym mieszkał od swojej historycznej rezygnacji w 2013 roku.

O pogorszeniu stanu zdrowia Josepha Ratzingera informował w ubiegłą środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Przez kolejne dwa dni Watykan informował o stabilnym, ale ciężkim stanie pierwszego w dziejach emerytowanego papieża.

We wtorek ciało Benedykta XVI zostało wystawione w Bazylice Świętego Piotra.

Benedykt XVI był 265. papieżem i siódmym suwerenem Państwa Watykańskiego. Na stolicy papieskiej zasiadał – jako pierwszy papież z Niemiec od blisko 500 lat – od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku, gdy w wieku 85 lat ustąpił i jako pierwszy przyjął tytuł „papa emeritus”.

O zamiarze prezydenta, by wziąć udział w ceremonii pogrzebowej, poinformował PAP 31 szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. „Prezydent Andrzej Duda zamierza wziąć udział w pogrzebie papieża Benedykta XVI, którego uważa za wybitny autorytet moralny oraz jednego z najwybitniejszych ludzi Kościoła naszych czasów. Całe pokolenie Polaków, do którego należy prezydent Duda, pamięta Benedykta XVI również jako przyjaciela Polski i przede wszystkim jako bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II” – mówił Kumoch.(PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner