New York
43°
Rain
6:22 am5:52 pm EDT
11mph
92%
30.23
WedThuFri
52°F
52°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Francji Macron na COP28: państwa G7 powinny do 2030 r. zrezygnować z węgla

01.12.2023

Państwa grupy G7 powinny dać przykład światu i do 2030 roku zrezygnować z wykorzystywania węgla jako źródła energii; kontynuowanie inwestycji w branżę węglową jest absurdem w odniesieniu do naszego celu, czyli walki z globalnym ociepleniem – oświadczył w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron, który bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju.

Na krajach G7 spoczywa ogromna odpowiedzialność, dlatego musimy dokonać fundamentalnej zmiany; przedsiębiorcy powinni zaprzestać dofinansowywania działalności nowych elektrowni węglowych – zaapelował polityk, cytowany przez agencję AFP i portal News in France.

Grupę G7 skupia wiodące demokratyczne potęgi gospodarcze świata – Francję, Japonię, Kanadę, Niemcy, USA, Wielką Brytanię i Włochy. W jej pracach uczestniczy też Unia Europejska.

Macron zaznaczył, że odejście od węgla na rzecz innych, bardziej ekologicznych nośników energii musi – w pierwszej kolejności – dokonać się w najbardziej rozwiniętych państwach świata. W ocenie prezydenta Francji pozostałe kraje powinny podjąć to zobowiązanie w drugiej kolejności.

Musimy pozwolić państwom o niższym poziomie rozwoju nadrobić zaległości gospodarcze, ponieważ jest to kwestia sprawiedliwości, ale nie może to zostać zrealizowane w oparciu o energię węglową – podkreślił francuski przywódca.

Jak dodał, Francja zamierza zaprzestać korzystania z węgla już w roku 2027.

W Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, trwa 28. konferencja sygnatariuszy ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (zwana w skrócie COP28). Organizowane corocznie od 1995 roku konferencje COP mają na celu wypracowanie przez rządy polityki służącej ograniczeniu globalnego wzrostu temperatury i dostosowaniu się do skutków zmian klimatu. Tegoroczna konferencja potrwa do 12 grudnia.

Polskę w Dubaju reprezentuje prezydent Andrzej Duda. (PAP)

szm/ mal/

arch.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY