New York
66°
Fair
6:42 am6:55 pm EDT
6mph
56%
30.28
FriSatSun
72°F
63°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Francji: nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane

12.06.2023

Nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane, niezależnie od tego, czy będzie to wsparcie polityczne, wojskowe, gospodarcze, humanitarne lub dotyczące odbudowy kraju – oświadczył w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron.

Prezydent Francji na wspólnej konferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem wskazywał, że wojna w Ukrainie już teraz jest porażką strategiczną i geopolityczną Rosji.

Jak mówił, oczywistym jest, że Ukraina nie zostanie podbita, a pokój jest jedynym rozwiązaniem.

„Ukraina broni się ze wzorową odwagą jednocześnie stawiając czoła ogromnym wyzwaniom, jak to smutnie nam przypomniało w ubiegłym tygodniu zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Dlatego nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane, niezależnie od tego, czy będzie to wsparcie polityczne, wojskowe, gospodarcze, humanitarne lub dotyczące odbudowy kraju” – podkreślił Macron.

„Sprawimy, że Rosja nie tylko nie będzie zwycięzcą tego smutnego przedsięwzięcia, lecz również nie będzie w stanie go powtórzyć” – dodał.

Prezydent Francji przypomniał, że rozmowy w Paryżu w ramach Trójkąta Weimarskiego odbywają się przed ważnymi wydarzenia politycznymi – spotkaniem Rady Europejskiej (29 i 30 czerwca) oraz szczytem NATO w Wilnie (11 i 12 lipca).

„Te dwa wydarzenia powinny nam pozwolić na wskazanie drogi i przedstawienie jasnej wizji przyszłości dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego dzisiaj omówimy sytuację na Ukrainie, a także drogę do trwałego pokoju zgodnie z warunkami postawionymi przez Ukrainę, jak również kwestie gwarancji bezpieczeństwa NATO” – przekazał Macron.

„Jednoczymy się zdeterminowani, aby zwycięstwo Ukrainy przyczyniło się do wspólnego projektu pokoju i bezpieczeństwa dla kontynentu europejskiego” – podkreślił.(PAP)

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Mikołaj Małecki

kkr/ mml/ mok/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY