New York
70°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
12mph
43%
30.25
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Prezydent i premier w dół

14.07.2023

59,6 proc. badanych źle ocenia działania prezydenta Andrzeja Dudy, dobrze ocenia je 39,7 proc. badanych. Działalność premiera Mateusza Morawieckiego negatywnie ocenia 64,2 proc. badanych, a 34,2 proc. pozytywnie – pisze w piątek „Rzeczpospolita”, powołując się na sondaż IBRiS.

„Premier i prezydent nie mają powodów do zadowolenia z notowań, które otrzymują od Polaków. Wyraźna przewaga osób negatywnie oceniających ich działania to na progu kampanii do parlamentu zła wiadomość dla całego obozu władzy” – podaje „Rz”.

Według badania prezydenta pozytywnie ocenia 39,7 proc. badanych (w tym 15,5 proc. „zdecydowanie dobrze”, reszta „raczej dobrze”); premier ma 34,2 proc. wskazań pozytywnych (w tym 15,3 proc. zdecydowanie na plus). Odwrotna sytuacja jest wśród krytyków Dudy i Morawieckiego. Prezydent ma 45,5 proc. wskazań zdecydowanie negatywnych i 14 proc. raczej negatywnych (razem ). Premiera zdecydowanie źle ocenia aż 57,7 proc., a 6,5 proc. raczej negatywnie (razem 64,2 proc.).

Jak czytamy, trzy lata temu Morawiecki miał 54,1 proc. pozytywnych ocen i 38,7 proc. negatywnych. Z kolei Andrzej Duda miał 54 proc. pozytywnych i 42,1 proc. negatywnych. „Po trzech latach ta proporcja całkiem się odwróciła. Dlaczego?” – pisze gazeta.

„Nastąpiło zużycie władzy niepowodzeniami, których PiS doświadczał przez minione trzy lata” – ocenia w artykule szef IBRiS Marcin Duma. „Notowania premiera i prezydenta skoczyły wyraźnie w górę po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy respondenci wystawiali pozytywne oceny za zaangażowanie obu polityków w pomoc walczącemu sąsiadowi. To jednak jest już przeszłość” – zauważa Duma.

Podkreśla, że premier wziął na siebie całe odium tego, co się PiS nie udało, czyli odpowiedzialność za złe zarządzanie pandemią, inflację i obniżenie poziomu życia, co pociągnęło za sobą pogorszenie nastrojów. „Prezydent nie wypracował sobie niezależnej pozycji, mimo kilku decyzji sprzeciwiających się swojemu środowisku politycznemu, i jest wprost identyfikowany z PiS” – ocenia.

Według gazety sondaż IBRIS pokazuje, że dla Polaków jedną z ważniejszych spraw jest bezpieczeństwo kraju, a wypowiedź Andrzeja Dudy przed szczytem NATO, że Polska nie będzie „załatwiać nic dla siebie”, może mocno uderzyć w tę potrzebę bezpieczeństwa wśród wyborców.

Natomiast w elektoracie PiS, zaznacza gazeta, widoczna jest za to „ściana poparcia” dla Dudy i Morawieckiego, a działania obu polityków popiera bowiem 99 proc. zwolenników obozu władzy.

Badanie IBRiS zostało przeprowadzone w dniach 7-8 lipca na ogólnopolskiej próbie 1100 respondentów. (PAP)

wni/ ann/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner