New York
37°
Partly Cloudy
7:05 am4:28 pm EST
7mph
66%
29.99
ThuFriSat
43°F
50°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Prezydent Joe Biden: Niech Hamas najpierw wypuści zakładników, potem możemy rozmawiać o zawieszeniu broni

23.10.2023

Najpierw musimy uwolnić zakładników, dopiero potem możemy rozmawiać o zawieszeniu broni – powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden. Odniósł się w ten sposób do pomysłu uwolnienia zakładników przez palestyński Hamas w zamian za wstrzymanie izraelskich ataków na Strefę Gazy.

„Najpierw powinniśmy uwolnić tych zakładników, potem możemy porozmawiać” – oświadczył Biden, odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy poparłby umowę „zakładnicy za zawieszenie broni”.

Terrorystyczna organizacja palestyńska Hamas uprowadziła z Izraela 7 października ponad 200 osób.

Prezydent USA odniósł się do sytuacji w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu po swoim przemówieniu, w którym ogłosił powstanie regionalnych hubów rozwoju najnowszych technologii w Stanach Zjednoczonych. Biden powiedział, że musi wcześniej zakończyć swój udział w dyskusji na ten temat, gdyż konieczna jest jego obecność w Situation Room, by zająć się „pewną sprawą”.

Mówił również o swojej niedzielnej rozmowie z papieżem Franciszkiem na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. „Wyłożyłem mu, jaki jest plan gry i jak uważamy, że powinniśmy dostarczać Izraelowi potrzebną pomoc. Papież w pełni popierał to, co robimy” – zrelacjonował Biden.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00