New York
48°
Clear
6:55 am7:09 pm EDT
7mph
37%
30.4
ThuFriSat
64°F
55°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Prawo i Finanse

Prezydent Joe Biden: zrobimy wszystko, co potrzeba, by system bankowy był bezpieczny

13.03.2023

Amerykanie mogą być spokojni o bezpieczeństwo systemu bankowego i swoich depozytów; zrobimy wszystko, co potrzeba, by to zapewnić – oświadczył w poniedziałek prezydent USA Joe Biden, komentując działania chroniące klientów upadłych banków Silicon Valley Bank i Signature Bank. Wezwał też Kongres do przywrócenia ściślejszych regulacji instytucji finansowych.

„Amerykanie mogą być spokojni o to, że nasz system bankowy jest bezpieczny. Wasze depozyty są bezpieczne. Chcę was też zapewnić, że nie poprzestaniemy na tym: zrobimy wszystko, co potrzeba” – powiedział Biden w krótkim wystąpieniu na temat działań jego administracji w sprawie zapaści banków SVB i Signature w miniony weekend.

W niedzielę administracja podjęła działania, by wszyscy właściciele depozytów w tych bankach – w tym depozytów nieobjętych federalnymi gwarancjami – otrzymali swoje pieniądze od poniedziałku. Biden podkreślił, że straty poniesione z tego tytułu nie zostaną pokryte przez podatników, ale z bankowego funduszu gwarancyjnego, finansowanego z wpłat banków. Zapewnił też, że udziałowcy upadłych instytucji nie zostaną objęci ochroną, zaś kierownictwo banków – natychmiast zwolnione.

Zasugerował przy tym, że odpowiedzialni za kryzys mogą odpowiedzieć za niego przed sądem.

„Istnieją ważne pytania o to, jak te banki znalazły się w tych okolicznościach. Musimy otrzymać pełną relację z tego, co się stało i dlaczego, a odpowiedzialni muszą zostać rozliczeni. W mojej administracji nikt nie jest ponad prawem” – powiedział Biden.

Wezwał jednocześnie Kongres do przywrócenia części regulacji, tj. wprowadzonej po kryzysie finansowym z 2008 r. ustawy Dodd-Frank, które zostały zniesione w 2018 r.c

„Poproszę Kongres i regulatorów bankowych, by wzmocnili normy dla banków, żeby uczynić ten rodzaj upadku banku mniej prawdopodobnym i by chronić amerykańskie miejsca pracy i małe firmy” – zapowiedział prezydent.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY