New York
50°
Mostly Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
4mph
36%
30.11
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Polski i premier Wielkiej Brytanii o bezpieczeństwie i wsparciu Ukrainy

16.02.2023

Obronność, bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie Ukrainy – to główne tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. „Będziemy pogłębiać współpracę i partnerstwo” – podkreślił szef brytyjskiego rządu na początku spotkania na Downing Street.

Na początku spotkania premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wskazywał, że z prezydentem Dudą będzie rozmawiał o tym, co jeszcze można zrobić, żeby Ukraina zwyciężyła wojnę.

Wśród tematów wymienił także obronność, handel i bezpieczeństwo energetyczne. „Będziemy pogłębiać współpracę i partnerstwo” – dodał.

„Cieszę się, że mogliśmy ostatnio ogłosić przedłużenie stacjonowania systemu Sky Sabre w Polsce” – powiedział Sunak, wskazując, że Polska znacząco przyczynia się do bezpieczeństwa regionu.

Prezydent Andrzej Duda podziękował Sunakowi za jasne i zdecydowane wsparcie Ukrainy, a także „istotny udział w zwiększaniu naszego bezpieczeństwa”. „System Sky Sabre, który stacjonuje w Polsce, chroni nasze niebo. To dla nas bardzo istotne, jestem za to bardzo wdzięczny, a także za obecność brytyjskich żołnierzy na terytorium Polski” – mówił Duda.

Wśród tematów rozmów – obok bezpieczeństwa – wymienił także kwestie wsparcia Ukrainy.

Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre trafił do Polski na początku lipca. Rozmieszczenie systemu tego typu w Polsce oraz wysłanie dodatkowo 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej, brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział w marcu podczas wizyty w Warszawie. Sky Sabre to system przeciwlotniczy średniego zasięgu wprowadzony na wyposażenie brytyjskich sił zbrojnych w grudniu ubiegłego roku. Jak mówił w marcu po spotkaniu z Błaszczakiem Wallace, rakiety systemu mogą uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej lecący z prędkością dźwięku. Poza wyrzutniami i rakietami w skład zestawu systemu wchodzi radar oraz system dowodzenia, kierowania i łączności.(PAP)

autorki: Aleksandra Rebelińska, Edyta Roś

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne