New York
52°
Clear
6:04 am7:44 pm EDT
7mph
51%
30.02
WedThuFri
68°F
55°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent: Relacja Polski z USA – absolutnie strategiczna

11.03.2024

Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiem, to dla nas relacja absolutnie strategiczna; rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem i w Kongresie dotyczyć będą sytuacji w naszym regionie, relacji USA z Europą czy rosyjskiego imperializmu – powiedział prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Waszyngtonu.

Po poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent zapowiedział, że rozmowa z Bidenem ma dotyczyć „przede wszystkim bezpieczeństwa naszej części Europy”. „Rozmowa na temat rosyjskiej polityki imperialnej, która wróciła – a więc kwestia także i przyszłości działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, przyszłości, jeśli chodzi o pozycję Polski w relacji z USA” – mówił prezydent.

„Rosja nie może zwyciężyć na Ukrainie, bo imperializm rosyjski, który zagraża dzisiaj całej Europie, zwłaszcza Europie Środkowo-Wschodniej, ale także całej Europie i w efekcie również i światu, musi zostać zatrzymany” – dodał Duda, zaznaczając, że kwestia ta będzie tematem rozmów w USA. „Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi ma dla nas fundamentalne znaczenie” – podkreślił prezydent.

„Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiem, jest to więc dla nas relacja absolutnie strategiczna. Chcę podkreślić, że to właśnie my zostaliśmy zaproszeni, żeby razem z prezydentem USA, świętować 25. rocznicę obecności państw naszej części Europy w NATO” – powiedział Duda, przypominając, że razem z Polską do Paktu Północnoatlantyckiego weszły także Czechy oraz Węgry.

Prezydent powiedział również, że został zaproszony do amerykańskiego Kongresu. „To będzie jutro początek mojej obecności w Waszyngtonie; pierwsze będą spotkania w Kongresie, w Izbie Reprezentantów i w Senacie, zarówno z przedstawicielami Republikanów, jak i przedstawicielami Demokratów. Będziemy rozmawiali dokładnie o tych samych sprawach – kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji w naszej części Europy, przyszłości – jeśli chodzi o budowę sojuszu między USA a Unią Europejską, i oczywiście przede wszystkim między USA a Polską” – podkreślił.

„Będę także w Waszyngtonie mówił na temat propozycji tego, aby podjąć decyzję w ramach NATO wydatkowania 3 proc. PKB na obronność, a nie jak dotychczas 2 proc. To temat i na rozmowę w Kongresie, i rozmowę z prezydentem Joe Bidenem” – powiedział prezydent. Zaznaczył, że temat ten poruszy również podczas spotkania w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, gdzie uda się bezpośrednio po wizycie w USA.

Prezydent dodał, że oprócz spotkań z amerykańskimi politykami w USA odwiedzi także elektrownię jądrową zbudowaną przez firmę Westinghouse w stanie Georgia. Jak podkreślił, najnowszy reaktor w tej elektrowni został wybudowany w tej samej technologii, która ma być wykorzystana w polskiej elektrowni jądrowej.

Oprócz tego Duda spotka się także z amerykańskimi żołnierzami i weźmie udział m.in. w demonstracji „najnowszej wersji” czołgu M1 Abrams oraz śmigłowca szturmowego AH64 Apache.

Polska zamówiła 250 czołgów Abrams w nowoczesnej wersji M1A2SEPv3, w planach jest także zakup 96 śmigłowców Apache. Duda wyraził nadzieję, że kontrakt na śmigłowce zostanie podpisany w niedługim czasie. „Więc cała wizyta bardzo ściśle związana z bezpieczeństwem. Przede wszystkim bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo, zacieśnianie sojuszu z USA, ale również i na przyszłość (…) budowanie bezpieczeństwa energetycznego, gospodarczego Rzeczypospolitej” – podsumował prezydent.

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk spotkają się z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu we wtorek, w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas rozmów z prezydentem USA mają zostać poruszone m.in. takie tematy, jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu, m.in. o Ukrainę, a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre podkreślała, że przywódcy potwierdzą niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed rosyjską agresją. Biały Dom zapowiedział ponadto, że na spotkaniu przywódcy USA i Polski skonsultują się przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie. (PAP)

mml/ reb/ nno/ mrr/ mhr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner