New York
57°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
15mph
76%
29.61
ThuFriSat
45°F
46°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent RP do harcerzy: Dziękuję, że od 33 lat niesiecie Betlejemskie Światło Pokoju

15.12.2023

Dziękuję, że od 33 lat nieprzerwanie niesiecie Betlejemskie Światło Pokoju i pomoc realizując nieprzerwanie swoją harcerską misję. Dziękuję za wasze oddanie i służbę Bogu, Polsce i bliźniemu – powiedział w piątek prezydent RP Andrzej Duda.

W tym roku po raz 33. harcerze przejęli Betlejemskie Światło Pokoju od skautów ze Słowacji i przywieźli je do stolicy. W uroczystości przekazania światełka, która odbyła się w pałacu prezydenckim, uczestniczyli przedstawiciele różnych organizacji harcerskich i skautowskich z Polski oraz Ukrainy.

Andrzej Duda podziękował harcerzom, że niosą „światło i pomoc realizując nieprzerwanie swoją harcerską misję”. „Dziękuję, że od 33 lat nieprzerwanie niesiecie Betlejemskie Światło Pokoju i pomoc realizując harcerską misję.(…) Ogromnie za to dziękuję, że zawsze jest tu, gdzie jest to nam potrzebne – dzięki waszemu oddaniu i służbie Bogu, Polsce i bliźniemu” – zaznaczył.

Warszawa, 15.12.2023. Prezydent RP Andrzej Duda (2P) i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (P) na przekazaniu przez harcerzy Betlejemskiego Œwiate³ka Pokoju w Pa³acu Prezydenckim w Warszawie, 15 bm. (aldg) PAP/Albert Zawada

Prezydent Duda przyznał, że tegoroczne okoliczności towarzyszące przybyciu światła do Polski są „wyjątkowo trudne”.

„Mamy toczącą się od blisko dwóch lat wojnę wywołaną rosyjską agresją na Ukrainę, (…) gdzie tak bardzo brakuje tego spokoju i dobra. Dziękuję wam, że się z tym światłem z nimi dzielicie” – powiedział prezydent. Podziękował także harcerzom za wsparcie okazane uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju.

Zwrócił uwagę, „w samym Betlejem, skąd przywieziono światło, wojna w tej chwili się nie toczy, tylko w Strefie Gazy, ale jakże blisko i jakże musi być bolesne, że toczy się wśród braci i sióstr – tych, którzy stanowią społeczność Palestyńską i tych, którzy stanowią społeczność Izraela” – podkreślił Duda.

Jak zaznaczył, „miejmy nadzieję, że wojna szybko się zakończy i powróci tam pokój, że cierpienie zwykłych ludzi będzie zakończone, bo obserwujemy to z żalem i z trwogą”. „Wiemy doskonale, jak konflikty, które tam się rozpalają, są niebezpieczne dla pokoju na całym świecie” – dodał.

Agata Kornhauser–Duda podziękowała harcerzom za wsparcie okazane uchodźcom z Ukrainy, kombatantom oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami.

„Życzymy wam świąt Bożego Narodzenia, aby upływały wam w radości, spokoju oraz wytchnieniu od codziennych obowiązków. Życzymy, aby nadchodzący 2024 rok przyniósł tak bardzo upragniony przez wszystkich pokój, abyście w poczuciu bezpieczeństwa mogli pełnić swoją misję na rzecz bliźniego, swoich wspólnot oraz pożytku całego naszego kraju” – powiedziała w imieniu Pary Prezydenckiej Agata Kornhauser–Duda.

W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Czyńmy pokój”. „W czasach, gdy w Ukrainie toczy się wojna, gdy tak wiele niepokoju dręczy inne narody, akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest kolejną okazją, aby zainicjować refleksję nad tym, czym jest pokój oraz ukazać różne jego wymiary” – wskazało ZHP.

Dodano, że tegoroczne hasło wpisuje się także w dziękczynienie rodziny harcerskiej w naszym kraju za ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerstwa polskiego.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY